Aktiebolag Stockholm
ProteanPower Aktiebolag
27 sökningar
292 tkr
−77,5 %-202,4 %
70,5 %
+23,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 292 | 1 295 | 1 291 | 1 105 | 1 210 | 1 481 | 1 811 |
| Rörelseresultat | −591 | 230 | 179 | 198 | 252 | 411 | 662 |
| Årets resultat | 157 | 163 | 268 | 151 | 194 | 229 | 385 |
| Eget kapital | 500 | 342 | 488 | 478 | 510 | 493 | 435 |
| Balansomslutning | 709 | 719 | 748 | 872 | 885 | 1 006 | 799 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 292 | 1 295 | 1 291 | 1 105 | 1 210 | 1 481 | 1 811 |
| Personalkostnader | 645 | 732 | 837 | 730 | 770 | 756 | 975 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 333 | 275 | 178 | 188 | 314 | 174 |
| Rörelseresultat | −591 | 230 | 179 | 198 | 252 | 411 | 662 |
| Ränteintäkter | 759 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 21 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 157 | 210 | 179 | 198 | 250 | 411 | 662 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 166 | 0 | 0 | −110 | −166 |
| Skatt | 0 | 46 | 77 | 47 | 56 | 72 | 110 |
| Årets resultat | 157 | 163 | 268 | 151 | 194 | 229 | 385 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 555 | 555 | 469 | 0 | 0 | 365 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 150 | 135 | 41 | 156 | 122 | 170 |
| Kassa och bank | 16 | 14 | 144 | 356 | 254 | 519 | 629 |
| Omsättningstillgångar | 154 | 165 | 278 | 872 | 885 | 641 | 799 |
| Summa tillgångar | 709 | 719 | 748 | 872 | 885 | 1 006 | 799 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 293 | 129 | 170 | 277 | 266 | 214 | 0 |
| Eget kapital | 500 | 342 | 488 | 478 | 510 | 493 | 435 |
| Justerat eget kapital | 587 | 429 | 575 | 697 | 729 | 712 | 567 |
| Obeskattade reserver | 110 | 110 | 110 | 276 | 276 | 276 | 166 |
| Kortfristiga skulder | 99 | 267 | 150 | 118 | 99 | 237 | 198 |
| Summa eget kapital och skulder | 709 | 719 | 748 | 872 | 885 | 1 006 | 799 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 302 granskade bolag ligger ProteanPower Aktiebolag i den övre halvan räknat på omsättning, med 292 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -202,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 70,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 77 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Läkarkonsulttjänster inom allmänmedicin till privata företag och bemanningsföretag.
Styrelse & ledning
- Michal Daniel (f. 1981) Styrelseledamot
- Lívia Antalová (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-23 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Fabrikörvägen 10c, 131 52, Nacka Strand Besök: Fabrikörvägen 10 C 7tr, Nacka Strand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |