Aktiebolag Huddinge
PROREG Control AB
129 sökningar
Omsättning 2025
16,8 mkr
+19,3 %Rörelsemarginal
6,1 %
+5,0 p.e.Soliditet
64,6 %
−4,4 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 821 | 14 102 | 12 991 | 11 805 | 12 016 |
| Rörelseresultat | 1 026 | 161 | 40 | 169 | 924 |
| Årets resultat | 699 | 206 | 78 | 107 | 634 |
| Eget kapital | 5 064 | 4 740 | 4 644 | 4 666 | 4 709 |
| Balansomslutning | 9 169 | 7 901 | 8 344 | 8 189 | 7 645 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 821 | 14 102 | 12 991 | 11 805 | 12 016 |
| Personalkostnader | 5 705 | 5 384 | 5 311 | 4 432 | 4 292 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 29 | 11 | 40 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 2 206 | 2 088 | 1 907 | 1 866 | 1 540 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 832 | −6 440 | −5 722 | −5 298 | −5 209 |
| Rörelseresultat | 1 026 | 161 | 40 | 169 | 924 |
| Ränteintäkter | 46 | 73 | 38 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 072 | 234 | 78 | 195 | 933 |
| Bokslutsdispositioner | −187 | 35 | 26 | −54 | −129 |
| Skatt | 187 | 63 | 27 | 33 | 170 |
| Årets resultat | 699 | 206 | 78 | 107 | 634 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 490 | 429 | 311 | 322 | 386 |
| Varulager | 1 417 | 1 455 | 1 323 | 1 284 | 1 055 |
| Kortfristiga fordringar | 5 567 | 5 014 | 5 564 | 3 611 | 3 841 |
| Kassa och bank | 1 695 | 1 003 | 1 146 | 2 372 | 2 014 |
| Omsättningstillgångar | 8 679 | 7 472 | 8 032 | 7 867 | 7 259 |
| Summa tillgångar | 9 169 | 7 901 | 8 344 | 8 189 | 7 645 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 4 125 | 4 294 | 4 326 | 4 319 | 3 835 |
| Eget kapital | 5 064 | 4 740 | 4 644 | 4 666 | 4 709 |
| Justerat eget kapital | 5 927 | 5 455 | 5 386 | 5 429 | 5 429 |
| Obeskattade reserver | 1 087 | 900 | 935 | 961 | 907 |
| Kortfristiga skulder | 3 018 | 2 261 | 2 765 | 2 562 | 2 029 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 169 | 7 901 | 8 344 | 8 189 | 7 645 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
PROREG Control AB omsatte 16,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 6,7 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 64,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med regulatorer och instrument i huvudsak för processindustrin, inneha och förvalta fastigheter samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Malmgren (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Hazze Sven Evert Malmgren (f. 1936) Styrelseledamot
- Matz Malmgren (f. 1961) Styrelseledamot
- Therese Palmér (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Sidmalm (f. 1961) Extern VD
- Linn Jansson (f. 1991) Huvudansvarig revisor
- Gunnel Anita Malmgren (f. 1936) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Hazze Malmgren Holding AB (556033-7759) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hazze Malmgren Holding AB (556033-7759) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1969-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641) |
| Adress | Box 1224, 141 25, Huddinge Besök: Box 1224, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |