Aktiebolag Österåker
Promouit AB
40 sökningar
Omsättning 2025
13 tkr
+116,7 %Rörelsemarginal
38,5 %
Soliditet
98,6 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 | 6 | 5 | 7 | 0 |
| Rörelseresultat | 5 | −12 | −9 | 2 | −11 |
| Årets resultat | 159 | −12 | −9 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 691 | 532 | 545 | 554 | 552 |
| Balansomslutning | 701 | 541 | 554 | 563 | 566 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 | 6 | 5 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 14 | 10 | 1 | 11 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 | −4 | −4 | −4 | — |
| Rörelseresultat | 5 | −12 | −9 | 2 | −11 |
| Ränteintäkter | 155 | 0 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 160 | −12 | −9 | 2 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 159 | −12 | −9 | 2 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 4 | 4 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 667 | 37 | 95 | 108 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 683 | 541 | 554 | 563 | 566 |
| Summa tillgångar | 701 | 541 | 554 | 563 | 566 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 482 | 494 | 504 | 502 | 502 |
| Eget kapital | 691 | 532 | 545 | 554 | 552 |
| Justerat eget kapital | 691 | 532 | 545 | 554 | 552 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 9 | 9 | 9 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 701 | 541 | 554 | 563 | 566 |
Verksamhet
Promouit AB omsatte 13 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 605 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 38,5 procent, och soliditeten var hög — 98,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 117 procent. Sätet finns i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Jobba med produkt och tillverkning av film och foto, redigering, äga och förvaltning av aktier eller lös egendom, projektledning, guidning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tobias Ekmark (f. 1975) Styrelseledamot
- Dan Lindström (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-06 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Renstiernas gatan 30, 116 31, Stockholm Besök: Renstiernas Gata 30, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |