Aktiebolag Upplands-Väsby
ProjektAccess Sverige AB
69 sökningar
7,5 mkr
−27,8 %9,5 %
−3,1 p.e.83,4 %
−3,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 505 | 10 397 | 12 275 | 8 238 | 8 261 | 7 698 | 6 557 | 5 036 |
| Rörelseresultat | 712 | 1 312 | 2 445 | −76 | 413 | 871 | 1 251 | 1 512 |
| Årets resultat | 776 | 1 386 | 2 965 | 724 | 323 | 918 | 1 188 | 1 161 |
| Eget kapital | 3 857 | 3 931 | 3 546 | 2 080 | 2 156 | 2 634 | 2 716 | 2 328 |
| Balansomslutning | 4 623 | 4 545 | 4 702 | 3 064 | 2 470 | 2 947 | 3 311 | 2 977 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 505 | 10 397 | 12 275 | 8 238 | 8 261 | 7 698 | 6 557 | 5 036 |
| Personalkostnader | 2 556 | 2 470 | 2 105 | 2 600 | 2 708 | 2 716 | 2 564 | 1 643 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 0 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 637 | 657 | 694 | 5 704 | 5 244 | 554 | 3 090 | 943 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 600 | −5 958 | −7 031 | — | 114 | −3 547 | 348 | −930 |
| Rörelseresultat | 712 | 1 312 | 2 445 | −76 | 413 | 871 | 1 251 | 1 512 |
| Ränteintäkter | 45 | 83 | 36 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 942 | 1 696 | 3 480 | 724 | 413 | 1 110 | 1 470 | 1 508 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | −7 |
| Skatt | 166 | 310 | 517 | 0 | 93 | 195 | 281 | 341 |
| Årets resultat | 776 | 1 386 | 2 965 | 724 | 323 | 918 | 1 188 | 1 161 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 262 | 91 | 101 | 110 | 110 | 120 |
| Kortfristiga fordringar | 2 879 | 1 650 | 2 987 | 2 615 | 1 813 | 1 964 | 2 100 | 1 327 |
| Kassa och bank | 1 744 | 2 845 | 1 453 | 358 | 556 | 873 | 1 101 | 1 530 |
| Omsättningstillgångar | 4 623 | 4 495 | 4 440 | 2 973 | 2 370 | 2 837 | 3 201 | 2 857 |
| Summa tillgångar | 4 623 | 4 545 | 4 702 | 3 064 | 2 470 | 2 947 | 3 311 | 2 977 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 031 | 2 495 | 531 | 1 306 | 1 783 | 1 666 | 1 478 | 1 117 |
| Eget kapital | 3 857 | 3 931 | 3 546 | 2 080 | 2 156 | 2 634 | 2 716 | 2 328 |
| Justerat eget kapital | 3 857 | 3 931 | 3 546 | 2 082 | 2 158 | 2 637 | 2 722 | 2 334 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | 7 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 766 | 614 | 1 156 | 982 | 312 | 309 | 588 | 642 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 623 | 4 545 | 4 702 | 3 064 | 2 470 | 2 947 | 3 311 | 2 977 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger ProjektAccess Sverige AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 7,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 83,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 28 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Upplands-Väsby.
Konsultverksamhet inom (Samhällsbyggnad): Projektledning Produktionsledning Byggledning Besiktning Granskning Projekteringsledning Projektering Tågvarning (järnvägsbransch) Tillsynsmän (järnvägsbransch) Kopplingsledning (järnvägsbransch) El-installationsverksamhet inom (Samhälsbyggnad)
Styrelse & ledning
- Karl Fredrik Olsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Oliver Olsson (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Jörgen Sivertsson (f. 1959) Revisor
- Jan Rokka (f. 1959) Extern firmatecknare
Koncern
| Koncernmoder | ProjektAccess Sverige AB (559010-6489) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-04-15 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Optimusvägen 4E, 194 77, Upplands Väsby Besök: Optimusvägen 4 E, Upplands Väsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |