Aktiebolag Uppsala
Proheda Fire & Security AB
352 sökningar
Omsättning 2025
12,1 mkr
−5,0 %Rörelsemarginal
2,5 %
−19,0 p.e.Soliditet
67,4 %
+4,0 p.e.Anställda
8
+14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 125 | 12 763 | 11 631 | 8 422 | 10 259 |
| Rörelseresultat | 302 | 2 739 | 2 091 | 240 | 863 |
| Årets resultat | 228 | 2 182 | 1 853 | 446 | 912 |
| Eget kapital | 4 963 | 6 235 | 4 653 | 2 800 | 3 154 |
| Balansomslutning | 7 411 | 9 876 | 7 224 | 6 039 | 6 489 |
| Anställda | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 125 | 12 763 | 11 631 | 8 422 | 10 259 |
| Personalkostnader | 6 257 | 5 426 | 4 746 | 4 831 | 4 540 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 36 | 18 | 43 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 1 529 | 1 200 | 1 074 | 1 115 | 1 267 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 955 | −3 362 | −3 702 | −2 193 | −3 546 |
| Rörelseresultat | 302 | 2 739 | 2 091 | 240 | 863 |
| Ränteintäkter | 8 | 16 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 310 | 2 752 | 2 092 | 240 | 864 |
| Bokslutsdispositioner | −12 | 0 | 251 | 334 | 297 |
| Skatt | 69 | 571 | 490 | 128 | 249 |
| Årets resultat | 228 | 2 182 | 1 853 | 446 | 912 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 264 | 3 116 | 3 033 | 3 057 | 3 100 |
| Varulager | 610 | 639 | 649 | 466 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 1 866 | 2 341 | 2 300 | 1 841 | 1 784 |
| Kassa och bank | 1 671 | 3 780 | 1 242 | 675 | 1 255 |
| Omsättningstillgångar | 4 147 | 6 760 | 4 192 | 2 982 | 3 389 |
| Summa tillgångar | 7 411 | 9 876 | 7 224 | 6 039 | 6 489 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 331 | 3 949 | 2 696 | 2 250 | 2 138 |
| Eget kapital | 4 963 | 6 235 | 4 653 | 2 800 | 3 154 |
| Justerat eget kapital | 4 992 | 6 254 | 4 672 | 3 018 | 3 638 |
| Obeskattade reserver | 36 | 24 | 24 | 275 | 609 |
| Långfristiga skulder | 0 | 275 | 275 | 425 | 425 |
| Kortfristiga skulder | 2 412 | 3 342 | 2 272 | 2 539 | 2 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 411 | 9 876 | 7 224 | 6 039 | 6 489 |
| Ställda säkerheter | 0 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 1 048 | 1 108 | 1 276 | 1 480 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Proheda Fire & Security AB 12,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,5 procent, och soliditeten var hög — 67,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning och installation av telesystem samt handel med värdepapper och fastigheter, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johan Edström (f. 1969) Verkställande direktör
Styrelse
- Johan Edström (f. 1969) Styrelseledamot
- Nils Ola Westin (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Labba (f. 1985) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Proheda Fire & Security AB (556609-0139) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Palmbladsgatan 9 A, 754 50, Uppsala Besök: Palmbladsgatan 9 A, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |