Aktiebolag Stockholm
profit way Aktiebolag
67 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
+63,2 %Rörelsemarginal
0,0 %
−63,2 p.e.Soliditet
72,9 %
+36,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 037 | 3 086 | 3 663 | 3 197 | 3 917 | 3 503 | 726 | 187 |
| Rörelseresultat | 0 | 1 951 | 2 524 | 2 236 | 2 673 | 2 840 | 704 | 166 |
| Årets resultat | 0 | 1 362 | 1 672 | 1 328 | 1 563 | 1 656 | 1 158 | 97 |
| Eget kapital | 4 672 | 1 916 | 6 424 | 5 147 | 3 984 | 2 812 | 1 656 | 550 |
| Balansomslutning | 6 410 | 5 319 | 9 954 | 8 114 | 7 408 | 4 949 | 2 363 | 1 823 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 037 | 3 086 | 3 663 | 3 197 | 3 917 | 3 503 | 726 | 187 |
| Personalkostnader | 1 063 | 1 067 | 1 047 | 862 | 746 | 577 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 871 | 67 | 92 | 100 | 498 | 86 | 23 | 23 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 103 | — | — | — | — | — | — | 2 |
| Rörelseresultat | 0 | 1 951 | 2 524 | 2 236 | 2 673 | 2 840 | 704 | 166 |
| Ränteintäkter | 205 | 203 | 66 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 674 | 14 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 2 140 | 2 590 | 2 235 | 2 671 | 2 840 | 704 | 166 |
| Bokslutsdispositioner | 3 243 | −462 | −488 | −559 | −670 | −712 | 772 | −42 |
| Skatt | 1 308 | 316 | 430 | 347 | 438 | 472 | 318 | 27 |
| Årets resultat | 0 | 1 362 | 1 672 | 1 328 | 1 563 | 1 656 | 1 158 | 97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 710 | 3 312 | 4 792 | 4 592 | 4 158 | 741 | 386 | 175 |
| Kortfristiga fordringar | 2 501 | 781 | 1 530 | 3 522 | 2 549 | 619 | 236 | 138 |
| Kassa och bank | 1 199 | 1 226 | 3 632 | 0 | 701 | 3 589 | 1 741 | 1 511 |
| Omsättningstillgångar | 3 699 | 2 006 | 5 162 | 3 522 | 3 250 | 4 208 | 1 977 | 1 648 |
| Summa tillgångar | 6 410 | 5 319 | 9 954 | 8 114 | 7 408 | 4 949 | 2 363 | 1 823 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 16 | 454 | 4 652 | 3 719 | 2 321 | 1 056 | 398 | 353 |
| Eget kapital | 4 672 | 1 916 | 6 424 | 5 147 | 3 984 | 2 812 | 1 656 | 550 |
| Justerat eget kapital | 4 672 | 4 491 | 8 632 | 6 968 | 5 361 | 3 657 | 1 935 | 1 458 |
| Obeskattade reserver | 0 | 3 243 | 2 781 | 2 293 | 1 734 | 1 064 | 352 | 1 144 |
| Kortfristiga skulder | 1 738 | 160 | 749 | 674 | 1 690 | 1 073 | 355 | 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 410 | 5 319 | 9 954 | 8 114 | 7 408 | 4 949 | 2 363 | 1 823 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 367 bolag som granskas inom samma bransch hamnar profit way Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,0 procent, och soliditeten var hög — 72,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 63 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, management, bolagsfrågor, försäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Emmeli Höglund (f. 1983) Styrelseledamot
- Gabriel Höglund (f. 1989) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Fredrik From (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-07-18 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hantverkargatan 77, 112 38, Stockholm Besök: Hantverkargatan 77, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |