Aktiebolag Nacka
Profal AB
12 sökningar
3 mkr
−8,8 %24,4 %
+4,2 p.e.86,4 %
+9,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 963 | 3 250 | 1 893 |
| Rörelseresultat | 724 | 657 | 837 |
| Årets resultat | 572 | 520 | 662 |
| Eget kapital | 1 679 | 1 208 | 687 |
| Balansomslutning | 1 944 | 1 566 | 1 017 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 963 | 3 250 | 1 893 |
| Personalkostnader | 991 | 864 | 492 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 408 | 406 | 302 |
| Övriga rörelseposter, netto | −832 | −1 323 | −262 |
| Rörelseresultat | 724 | 657 | 837 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 721 | 655 | 834 |
| Skatt | 149 | 135 | 172 |
| Årets resultat | 572 | 520 | 662 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 780 | 403 | 481 |
| Kassa och bank | 1 131 | 1 163 | 536 |
| Omsättningstillgångar | 1 911 | 1 566 | 1 017 |
| Summa tillgångar | 1 944 | 1 566 | 1 017 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 082 | 663 | 0 |
| Eget kapital | 1 679 | 1 208 | 687 |
| Justerat eget kapital | 1 679 | 1 208 | 687 |
| Långfristiga skulder | 0 | −4 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 265 | 362 | 298 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 944 | 1 566 | 1 017 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Profal AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 24,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Nacka.
Säkerhets inställningar, Montering av säkerhetsdörrar och jalusi, import och handel med byggmaterial och byggprodukter, dörrar, fönster, beslag, aluminium- och stål profiler samt stängsel samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rafal Martyniak (f. 1976) Styrelseledamot
- Pawel Aleksander Sobolewski (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-15 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Ornövägen 24 LGH 1204, 132 32, Saltsjö-Boo Besök: Ornövägen 24 LGH 1204, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |