Aktiebolag Stockholm 199 sökningar
ProductBeats AB
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
3 mkr
+17,4 %4,6 %
+4,6 p.e.13,5 %
+7,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 998 | 2 554 | 3 332 | 11 477 | 9 290 | 7 969 | 8 572 | 10 755 |
| Rörelseresultat | 137 | −1 | −2 185 | 124 | 284 | 202 | 42 | 413 |
| Årets resultat | 137 | −21 | −1 732 | 69 | 244 | 101 | 15 | 209 |
| Eget kapital | 173 | 37 | 58 | 1 089 | 1 021 | 777 | 676 | 1 161 |
| Balansomslutning | 1 277 | 586 | 759 | 2 971 | 4 823 | 4 112 | 3 123 | 4 808 |
| Anställda | 2 | 2 | 5 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 998 | 2 554 | 3 332 | 11 477 | 9 290 | 7 969 | 8 572 | 10 755 |
| Personalkostnader | 1 233 | 935 | 3 155 | 5 072 | 4 979 | 4 616 | 4 317 | 4 488 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 4 | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 637 | 1 028 | 1 620 | 1 895 | 2 091 | 2 134 | 2 069 | 2 482 |
| Övriga rörelseposter, netto | −991 | −587 | −737 | −4 382 | −1 936 | −1 007 | −2 134 | −3 362 |
| Rörelseresultat | 137 | −1 | −2 185 | 124 | 284 | 202 | 42 | 413 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 20 | 72 | 1 | 10 | 17 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 137 | −21 | −2 256 | 129 | 275 | 199 | 78 | 422 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 524 | −37 | 40 | −60 | −39 | −128 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 23 | 71 | 38 | 25 | 85 |
| Årets resultat | 137 | −21 | −1 732 | 69 | 244 | 101 | 15 | 209 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 | 15 | 20 | 0 | 0 | 10 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 706 | 573 | 639 | 2 624 | 2 396 | 3 661 | 2 458 | 3 022 |
| Kassa och bank | 571 | 3 | 105 | 327 | 2 427 | 451 | 655 | 1 767 |
| Omsättningstillgångar | 1 277 | 576 | 744 | 2 952 | 4 823 | 4 112 | 3 114 | 4 789 |
| Summa tillgångar | 1 277 | 586 | 759 | 2 971 | 4 823 | 4 112 | 3 123 | 4 808 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −14 | 8 | 1 040 | 970 | 727 | 626 | 611 | 902 |
| Eget kapital | 173 | 37 | 58 | 1 089 | 1 021 | 777 | 676 | 1 161 |
| Justerat eget kapital | 173 | 37 | 58 | 1 505 | 1 408 | 1 195 | 1 047 | 1 502 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 524 | 487 | 527 | 467 | 429 |
| Kortfristiga skulder | 1 104 | 549 | 701 | 1 358 | 3 315 | 2 808 | 1 980 | 3 218 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 277 | 586 | 759 | 2 971 | 4 823 | 4 112 | 3 123 | 4 808 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger ProductBeats AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,6 procent, och soliditeten var måttlig — 13,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva utbildningar, marknadsföringstjänster, industridesign och tjänster inom produktledning i utvecklingsorganisationer.
Styrelse & ledning
- Krister Johansson (f. 1968) Verkställande direktör
- Johan Rapp (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Magnus Billgren (f. 1964) Styrelseledamot
- Krister Johansson (f. 1968) Styrelseledamot
- Juliette Francine Marie Vernel (f. 1974) Styrelseledamot
- Gabriel Kartal (f. 1987) Revisor
Koncern
| Moderbolag | NextGen Value AB (559117-4015) |
|---|---|
| Koncernmoder | NextGen Value AB (559117-4015) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-05 |
|---|---|
| Adress | Ingenjör Bååths Gata 11, 722 12, Västerås Besök: Ingenjör Bååths Gata 11, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |