Aktiebolag Falun
ProChroma AB
493 sökningar
Omsättning 2024
94,6 mkr
+1,9 %Rörelsemarginal
6,7 %
−1,2 p.e.Soliditet
24,8 %
−0,5 p.e.Anställda
22
+22,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 94 592 | 92 790 | 88 949 | 83 865 | 83 950 | 83 183 | 77 622 |
| Rörelseresultat | 6 314 | 7 330 | 2 564 | 3 551 | 4 024 | 1 372 | 1 630 |
| Årets resultat | 4 652 | 3 604 | 1 775 | 2 221 | 2 846 | 736 | 1 071 |
| Eget kapital | 7 291 | 7 339 | 5 735 | 3 960 | 3 739 | 894 | 1 557 |
| Balansomslutning | 29 449 | 29 107 | 30 866 | 28 359 | 26 073 | 29 534 | 27 643 |
| Anställda | 22 | 18 | 18 | 19 | 18 | 20 | 19 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 592 | 92 790 | 88 949 | 83 865 | 83 950 | 83 183 | 77 622 |
| Personalkostnader | 16 064 | 15 760 | 16 130 | 13 804 | 13 394 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 656 | 702 | 806 | 859 | 821 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 214 | 9 155 | 9 771 | 9 264 | 8 623 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −62 344 | −59 843 | −59 678 | −56 387 | −57 088 | −81 811 | −75 992 |
| Rörelseresultat | 6 314 | 7 330 | 2 564 | 3 551 | 4 024 | 1 372 | 1 630 |
| Ränteintäkter | 10 | 12 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 330 | 388 | 271 | 252 | 302 | 328 | 336 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 994 | 6 879 | 2 234 | 3 302 | 3 698 | 1 029 | 1 297 |
| Bokslutsdispositioner | −29 | −2 261 | 0 | 0 | 0 | 0 | 139 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −9 | −340 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 313 | 1 013 | 450 | 741 | 852 | 293 | 365 |
| Årets resultat | 4 652 | 3 604 | 1 775 | 2 221 | 2 846 | 736 | 1 071 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 903 | 1 815 | 1 951 | 2 410 | 2 933 | 2 580 | 3 765 |
| Varulager | 16 514 | 15 802 | 17 682 | 15 810 | 13 827 | 15 366 | 11 269 |
| Kortfristiga fordringar | 11 026 | 11 290 | 11 226 | 10 135 | 9 310 | 11 576 | 12 568 |
| Kassa och bank | 6 | 200 | 7 | 5 | 2 | 11 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 27 546 | 27 292 | 28 915 | 25 949 | 23 140 | 26 953 | 23 878 |
| Summa tillgångar | 29 449 | 29 107 | 30 866 | 28 359 | 26 073 | 29 534 | 27 643 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 539 | 3 635 | 3 860 | 1 639 | 793 | 58 | 386 |
| Eget kapital | 7 291 | 7 339 | 5 735 | 3 960 | 3 739 | 894 | 1 557 |
| Justerat eget kapital | 9 109 | 9 134 | 5 735 | 3 960 | 3 739 | 894 | 1 557 |
| Obeskattade reserver | 2 290 | 2 261 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 250 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 6 023 | 6 989 | 9 514 | 10 167 | 10 556 | 12 238 | 12 357 |
| Kortfristiga skulder | 13 845 | 12 518 | 15 367 | 14 232 | 11 778 | 16 402 | 13 729 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 449 | 29 107 | 30 866 | 28 359 | 26 073 | 29 534 | 27 643 |
| Ställda säkerheter | 14 560 | 14 335 | 14 433 | 14 461 | 18 600 | 18 600 | 18 600 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 213 | 1 313 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 297 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ProChroma AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 94,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 6,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 24,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 22 personer, med säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av färgprodukter till industri och billackeringar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Back (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Jesper Stam (f. 1994) Styrelseledamot
- Niklas Hilbrands (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Pär Hagman (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831) |
| Adress | Matsarvsvägen 16, 791 77, Falun Besök: Matsarvsvägen 16, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 023-64470 |