Aktiebolag Västerås
Processelektronik AB
158 sökningar
Omsättning 2026
2,2 mkr
−20,9 %Rörelsemarginal
2,9 %
−23,7 p.e.Soliditet
51,3 %
+10,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 184 | 2 762 | 2 487 | 2 065 | 2 330 |
| Rörelseresultat | 63 | 734 | 883 | 537 | 745 |
| Årets resultat | 1 405 | 536 | 766 | 1 394 | 649 |
| Eget kapital | 2 858 | 1 453 | 917 | 4 850 | 8 856 |
| Balansomslutning | 8 893 | 7 175 | 7 904 | 7 258 | 11 273 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 184 | 2 762 | 2 487 | 2 065 | 2 330 |
| Personalkostnader | 711 | 705 | 700 | 621 | 641 |
| Övriga externa kostnader | 251 | 239 | 246 | 241 | 209 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 159 | −1 084 | −658 | −666 | −735 |
| Rörelseresultat | 63 | 734 | 883 | 537 | 745 |
| Ränteintäkter | 2 044 | 3 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 7 | 9 | 8 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 100 | 730 | 880 | 1 429 | 739 |
| Bokslutsdispositioner | −283 | 27 | 112 | 117 | 91 |
| Koncernbidrag | −26 | −60 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 386 | 160 | 225 | 151 | 181 |
| Årets resultat | 1 405 | 536 | 766 | 1 394 | 649 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 72 | 4 003 | 3 763 | 3 523 | 6 749 |
| Varulager | 264 | 278 | 331 | 357 | 404 |
| Kortfristiga fordringar | 632 | 718 | 694 | 639 | 705 |
| Kassa och bank | 1 732 | 2 176 | 3 116 | 2 739 | 3 415 |
| Omsättningstillgångar | 8 820 | 3 172 | 4 141 | 3 735 | 4 524 |
| Summa tillgångar | 8 893 | 7 175 | 7 904 | 7 258 | 11 273 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 333 | 797 | 31 | 3 336 | 8 087 |
| Eget kapital | 2 858 | 1 453 | 917 | 4 850 | 8 856 |
| Justerat eget kapital | 4 564 | 2 935 | 2 420 | 6 441 | 10 540 |
| Obeskattade reserver | 2 149 | 1 866 | 1 893 | 2 004 | 2 121 |
| Kortfristiga skulder | 3 886 | 3 856 | 5 094 | 404 | 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 893 | 7 175 | 7 904 | 7 258 | 11 273 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Processelektronik AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,9 procent, och soliditeten var hög — 51,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utveckling, konstruktion och försäljning av egna och främmande elektronikprodukter och utrustning för huvud- sakligen stålindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Erik Karlsson (f. 1950) Styrelseledamot
- Arne Ridderström (f. 1947) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helena Andersson (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | S-E Karlsson Holding AB (559348-1202) |
|---|---|
| Koncernmoder | S-E Karlsson Holding AB (559348-1202) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-05-10 |
|---|---|
| Bransch | Installation av industrimaskiner och -utrustning (SNI 33200) |
| Adress | Pilotgatan 3, 721 31, Västerås Besök: Pilotgatan 3, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-187050 |