Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar PrintRun AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
PrintRun AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 96 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 2,1 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 15,4 procent — branschens median är 52,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Grafisk design och visuell kommunikation
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 74 | 88 | 16 % | |
| Värdeförändring | −64,0 % | 84 | 87 | 3 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,0 % | 46 | 96 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 61 | 96 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 44 | 96 | 54 % |
| Soliditet | 15,4 % | 86 | 96 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 726 tkr | 21 | 96 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 57 tkr | 53 | 96 | 45 % |
| Nettoomsättning | 8 178 tkr | 62 | 96 | 35 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 61 | 96 | 36 % |
| Antal anställda | 3 | 79 | 96 | 18 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 840 | 21 722 | 13 % | |
| Värdeförändring | −64,0 % | 20 516 | 21 337 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,0 % | 14 070 | 24 745 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 16 130 | 24 713 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 11 127 | 24 754 | 55 % |
| Soliditet | 15,4 % | 21 616 | 24 706 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 726 tkr | 7 868 | 24 755 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 57 tkr | 14 688 | 24 755 | 41 % |
| Nettoomsättning | 8 178 tkr | 18 881 | 24 755 | 24 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 17 280 | 24 755 | 30 % |
| Antal anställda | 3 | 22 029 | 24 755 | 11 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 68 336 | 78 068 | 12 % | |
| Värdeförändring | −64,0 % | 74 606 | 76 955 | 3 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,0 % | 49 489 | 87 561 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 59 141 | 87 479 | 32 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 36 471 | 87 581 | 58 % |
| Soliditet | 15,4 % | 78 263 | 87 385 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 726 tkr | 26 604 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 57 tkr | 54 030 | 87 582 | 38 % |
| Nettoomsättning | 8 178 tkr | 65 030 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat | 172 tkr | 63 122 | 87 582 | 28 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |