Aktiebolag Falun
Printeliten Sverige AB
257 sökningar
Omsättning 2025
22,5 mkr
+7,8 %Rörelsemarginal
15,4 %
+7,7 p.e.Soliditet
41,3 %
−0,9 p.e.Anställda
13
−13,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 540 | 20 906 | 23 296 | 24 076 | 17 744 | 17 065 | 20 475 | 18 737 |
| Rörelseresultat | 3 466 | 1 599 | 3 864 | 3 422 | 2 158 | 2 147 | 2 149 | 1 013 |
| Årets resultat | 162 | 1 238 | 8 651 | 2 680 | 1 775 | 1 274 | 880 | 810 |
| Eget kapital | 4 978 | 4 816 | 9 988 | 5 837 | 7 157 | 5 382 | 4 108 | 4 478 |
| Balansomslutning | 12 045 | 11 393 | 18 178 | 16 204 | 15 213 | 12 592 | 11 756 | 10 963 |
| Anställda | 13 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 540 | 20 906 | 23 296 | 24 076 | 17 744 | 17 065 | 20 475 | 18 737 |
| Personalkostnader | 7 194 | 7 569 | 7 481 | 7 341 | 7 404 | 6 935 | 7 755 | 7 417 |
| Av- och nedskrivningar | 151 | 136 | 86 | 137 | 136 | 145 | 169 | 207 |
| Övriga externa kostnader | 3 255 | 3 531 | 3 943 | 3 819 | 3 534 | 3 283 | 3 141 | 3 328 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 474 | −8 071 | −7 922 | −9 357 | −4 512 | −4 555 | −7 261 | −6 772 |
| Rörelseresultat | 3 466 | 1 599 | 3 864 | 3 422 | 2 158 | 2 147 | 2 149 | 1 013 |
| Ränteintäkter | 45 | 328 | 65 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 111 | 58 | 9 | 0 | 0 | 1 | 7 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 286 | 1 869 | 3 920 | 3 337 | 2 158 | 2 147 | 1 750 | 1 003 |
| Bokslutsdispositioner | 256 | 0 | 0 | 80 | 93 | −505 | −490 | 100 |
| Koncernbidrag | −2 000 | −350 | 7 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 380 | 281 | 2 269 | 738 | 476 | 368 | 381 | 293 |
| Årets resultat | 162 | 1 238 | 8 651 | 2 680 | 1 775 | 1 274 | 880 | 810 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 523 | 4 082 | 8 276 | 7 077 | 6 849 | 6 575 | 6 063 | 6 163 |
| Varulager | 928 | 789 | 1 065 | 877 | 791 | 846 | 1 007 | 844 |
| Kortfristiga fordringar | 5 345 | 2 367 | 6 222 | 4 015 | 3 734 | 2 255 | 4 424 | 2 628 |
| Kassa och bank | 3 249 | 4 155 | 2 615 | 4 235 | 3 839 | 2 917 | 263 | 1 327 |
| Omsättningstillgångar | 9 522 | 7 311 | 9 902 | 9 127 | 8 364 | 6 017 | 5 694 | 4 800 |
| Summa tillgångar | 12 045 | 11 393 | 18 178 | 16 204 | 15 213 | 12 592 | 11 756 | 10 963 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 696 | 3 458 | 1 217 | 3 037 | 5 262 | 3 988 | 3 108 | 3 548 |
| Eget kapital | 4 978 | 4 816 | 9 988 | 5 837 | 7 157 | 5 382 | 4 108 | 4 478 |
| Justerat eget kapital | 5 745 | 5 786 | 10 958 | 6 807 | 8 191 | 6 490 | 4 815 | 4 796 |
| Obeskattade reserver | 966 | 1 222 | 1 222 | 1 222 | 1 302 | 1 395 | 890 | 400 |
| Långfristiga skulder | 0 | 606 | 551 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 6 101 | 4 749 | 6 417 | 9 145 | 6 754 | 5 815 | 6 755 | 6 082 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 045 | 11 393 | 18 178 | 16 204 | 15 213 | 12 592 | 11 756 | 10 963 |
| Ställda säkerheter | 7 350 | 7 350 | 7 350 | 11 295 | 11 475 | 11 655 | 10 555 | 10 445 |
| Ansvarsförbindelser | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 048 granskade bolag ligger Printeliten Sverige AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 22,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,4 procent, och soliditeten var god — 41,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva reproverksamhet inom tjänst och lösningar för analog och digital bildproduktion, dokumentation samt övrig kopiering i svart, vitt och färg samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Katharina Lindh (f. 1968) Verkställande direktör
Styrelse
- Magnus Lindh (f. 1960) Styrelseledamot
- Katharina Lindh (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Majvor Leksell (f. 1961) Revisor
Koncern
| Moderbolag | K & M Group AB (559531-4922) |
|---|---|
| Koncernmoder | K & M Group AB (559531-4922) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-01-16 |
|---|---|
| Bransch | Tryckning av böcker och övriga trycksaker (SNI 18122) |
| Adress | Myntgatan 13, 791 51, Falun Besök: Myntgatan 13, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 023-709060 |