Aktiebolag Ystad
Primera 1 AB
53 sökningar
442 tkr
−15,6 %-6,6 %
−10,8 p.e.53,1 %
+2,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 442 | 524 | 632 | 1 113 | 1 633 |
| Rörelseresultat | −29 | 22 | 9 | −70 | 106 |
| Årets resultat | −29 | 20 | 8 | −43 | 62 |
| Eget kapital | 43 | 72 | 52 | 44 | 87 |
| Balansomslutning | 81 | 143 | 123 | 115 | 216 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 442 | 524 | 632 | 1 113 | 1 633 |
| Personalkostnader | 352 | 381 | 438 | 929 | 1 126 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 97 | 108 | 165 | 232 | 343 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 | −9 | −16 | −18 | −55 |
| Rörelseresultat | −29 | 22 | 9 | −70 | 106 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −29 | 20 | 8 | −69 | 106 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 26 | −26 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Årets resultat | −29 | 20 | 8 | −43 | 62 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 | 8 | 12 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 108 | 108 | 72 | 130 |
| Kassa och bank | 16 | 31 | 7 | 31 | 71 |
| Omsättningstillgångar | 81 | 139 | 115 | 103 | 201 |
| Summa tillgångar | 81 | 143 | 123 | 115 | 216 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 47 | 27 | 19 | 62 | 0 |
| Eget kapital | 43 | 72 | 52 | 44 | 87 |
| Justerat eget kapital | 43 | 72 | 52 | 44 | 108 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 38 | 71 | 71 | 71 | 103 |
| Summa eget kapital och skulder | 81 | 143 | 123 | 115 | 216 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 183 granskade bolag ligger Primera 1 AB strax under mitten räknat på omsättning, med 442 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,6 procent, och soliditeten var hög — 53,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Ystad.
Bolaget ska bedriva hem-, flytt- och kontorsstädning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Nicoleta Irimia Curcan (f. 1974) Styrelseledamot
- Eivind Schriwer (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-09-11 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Södra Zinkgatan 10 B, 271 39, Ystad Besök: Södra Zinkgatan 10 B, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |