Aktiebolag Hudiksvall 95 sökningar
Primass AB
Dataprogrammering
3,3 mkr
+6,9 %-8,9 %
−17,9 p.e.74,4 %
+51,0 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 253 | 3 043 | 3 119 | 2 438 | 1 987 | 1 545 | 1 070 | 799 |
| Rörelseresultat | −291 | 271 | −1 328 | −1 660 | −1 060 | −1 716 | −911 | −868 |
| Årets resultat | 932 | 270 | −1 328 | 0 | 1 | 1 | −1 | 1 |
| Eget kapital | 1 308 | 376 | 105 | 334 | 334 | 333 | 332 | 333 |
| Balansomslutning | 1 758 | 1 609 | 801 | 890 | 867 | 918 | 761 | 594 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 253 | 3 043 | 3 119 | 2 438 | 1 987 | 1 545 | 1 070 | 799 |
| Personalkostnader | 1 359 | 1 306 | 1 099 | 1 020 | 757 | 440 | 309 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 997 | 100 | 23 | 23 | 23 | 23 | 17 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 066 | 1 345 | 3 145 | 3 056 | 2 280 | 2 805 | 1 656 | 1 660 |
| Övriga rörelseposter, netto | −122 | −21 | −180 | — | 13 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −291 | 271 | −1 328 | −1 660 | −1 060 | −1 716 | −911 | −868 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −291 | 270 | −1 328 | −1 660 | −1 062 | −1 716 | −911 | −868 |
| Bokslutsdispositioner | 1 223 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 1 662 | 1 064 | 1 717 | 912 | 870 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Årets resultat | 932 | 270 | −1 328 | 0 | 1 | 1 | −1 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 074 | 1 082 | 36 | 74 | 51 | 73 | 96 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 480 | 463 | 453 | 461 | 738 | 480 | 657 | 424 |
| Kassa och bank | 204 | 64 | 312 | 355 | 78 | 365 | 9 | 170 |
| Omsättningstillgångar | 684 | 527 | 766 | 816 | 817 | 845 | 665 | 594 |
| Summa tillgångar | 1 758 | 1 609 | 801 | 890 | 867 | 918 | 761 | 594 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −798 | 6 | 233 | 234 | 233 | 232 | 233 | 232 |
| Eget kapital | 1 308 | 376 | 105 | 334 | 334 | 333 | 332 | 333 |
| Justerat eget kapital | 1 308 | 376 | 105 | 334 | 334 | 333 | 332 | 333 |
| Kortfristiga skulder | 450 | 1 233 | 696 | 556 | 533 | 585 | 429 | 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 758 | 1 609 | 801 | 890 | 867 | 918 | 761 | 594 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Primass AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,9 procent, och soliditeten var hög — 74,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Hudiksvall.
Aktiebolaget ska bedriva utveckling, programmering, försäljning och underhåll av datorprogram, utföra administrativa tjänster inom assistansbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kristofer Håde (f. 1986) Styrelseledamot
- Linda Håde (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Elin Thelin (f. 1992) Extern VD
- Susanne Lundholm (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Leimir Aktiebolag (556342-7565) |
|---|---|
| Koncernmoder | Leimir Aktiebolag (556342-7565) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-19 |
|---|---|
| Adress | Kastellvägen 21, 824 55, Hudiksvall Besök: Kastellvägen 21, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0650-541551 |