Aktiebolag Halmstad
Prima Hotell i Halmstad AB
119 sökningar
Omsättning 2025
9,4 mkr
−4,7 %Rörelsemarginal
-2,3 %
−6,6 p.e.Soliditet
35,0 %
−45,4 p.e.Anställda
8
−11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 405 | 9 864 | 9 106 | 11 143 | 8 593 | 7 144 | 10 664 | 11 407 |
| Rörelseresultat | −213 | 426 | −62 | 308 | 917 | −688 | 379 | 1 321 |
| Årets resultat | −117 | 1 105 | 350 | 476 | 640 | 4 | 323 | 757 |
| Eget kapital | 907 | 3 774 | 2 669 | 2 320 | 1 844 | 1 204 | 1 200 | 2 877 |
| Balansomslutning | 2 588 | 4 694 | 4 534 | 5 080 | 4 993 | 4 236 | 4 716 | 6 397 |
| Anställda | 8 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 405 | 9 864 | 9 106 | 11 143 | 8 593 | 7 144 | 10 664 | 11 407 |
| Personalkostnader | 3 445 | 3 612 | 3 681 | 4 489 | 4 013 | 3 533 | 4 221 | 4 009 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 80 | 87 | 184 | 176 | 255 | 359 | 398 |
| Övriga externa kostnader | 4 168 | 4 118 | 4 247 | 4 338 | 3 628 | 3 365 | 4 051 | 3 912 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 920 | −1 628 | −1 153 | −1 824 | 141 | −679 | −1 654 | −1 767 |
| Rörelseresultat | −213 | 426 | −62 | 308 | 917 | −688 | 379 | 1 321 |
| Ränteintäkter | 95 | 14 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 9 | 2 | 8 | 3 | 6 | 4 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −117 | 423 | −35 | 298 | 914 | −692 | 375 | 1 316 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 980 | 420 | 315 | −101 | 707 | 44 | −341 |
| Skatt | 0 | 298 | 35 | 137 | 173 | 11 | 97 | 218 |
| Årets resultat | −117 | 1 105 | 350 | 476 | 640 | 4 | 323 | 757 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 435 | 814 | 745 | 269 | 178 | 324 | 579 | 938 |
| Varulager | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 1 039 | 2 501 | 2 633 | 3 030 | 2 253 | 3 042 | 2 968 | 4 086 |
| Kassa och bank | 1 114 | 1 378 | 1 154 | 1 780 | 2 562 | 867 | 1 165 | 1 366 |
| Omsättningstillgångar | 2 154 | 3 879 | 3 790 | 4 812 | 4 815 | 3 912 | 4 137 | 5 459 |
| Summa tillgångar | 2 588 | 4 694 | 4 534 | 5 080 | 4 993 | 4 236 | 4 716 | 6 397 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 904 | 2 549 | 2 199 | 1 724 | 1 084 | 1 080 | 757 | 2 000 |
| Eget kapital | 907 | 3 774 | 2 669 | 2 320 | 1 844 | 1 204 | 1 200 | 2 877 |
| Justerat eget kapital | 907 | 3 774 | 3 447 | 3 432 | 3 206 | 2 486 | 3 044 | 4 756 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 980 | 1 400 | 1 715 | 1 615 | 2 322 | 2 366 |
| Kortfristiga skulder | 1 681 | 920 | 885 | 1 360 | 1 434 | 1 417 | 1 194 | 1 154 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 588 | 4 694 | 4 534 | 5 080 | 4 993 | 4 236 | 4 716 | 6 397 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 643 granskade bolag ligger Prima Hotell i Halmstad AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 9,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,3 procent, och soliditeten var god — 35,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva hotellverksamhet samt därmed förenlig verk- samhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niklas Winbom (f. 1977) Styrelseledamot
- Ann Winbom (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jimmy Störkersen (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | PJATS AB (556694-3147) |
|---|---|
| Koncernmoder | PJATS AB (556694-3147) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1996-05-13 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103) |
| Adress | Hvitfeldtsgatan 20, 302 34, Halmstad Besök: Hvitfeldtsgatan 20, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 035-109770 |