starkabolag.se

Aktiebolag Tingsryd

Prigge-Vogt AB

254 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+29,0 %
Rörelsemarginal

6,4 %

+3,0 p.e.
Soliditet

53,6 %

+5,3 p.e.
Anställda

4

Bokslut

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Omsättning2 1971 7031 4122 0132 206
Rörelseresultat14159−106200356
Årets resultat13543−12145196
Eget kapital474339346458413
Balansomslutning1 1191 0248941 2051 338
Anställda40000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Nettoomsättning2 1971 7031 4122 0132 206
Personalkostnader1 2881 0988531 1911 295
Av- och nedskrivningar7274556363
Övriga externa kostnader500446530471402
Övriga rörelseposter, netto−196−26−80−88−90
Rörelseresultat14159−106200356
Ränteintäkter310——
Räntekostnader0011115
Resultat efter finansiella poster14460−107189341
Bokslutsdispositioner3701260−85
Skatt4517314460
Årets resultat13543−12145196

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Anläggningstillgångar707730669724786
Kortfristiga fordringar29816216827250
Kassa och bank11413257454302
Omsättningstillgångar412295226482552
Summa tillgångar1 1191 0248941 2051 338
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat289246308263167
Eget kapital474339346458413
Justerat eget kapital599494501713668
Obeskattade reserver158195195321321
Långfristiga skulder229220186406370
Kortfristiga skulder25827016720234
Summa eget kapital och skulder1 1191 0248941 2051 338

Verksamhet

Prigge-Vogt AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,4 procent, och soliditeten var hög — 53,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Tingsryd.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är konsulttjänster, produkt- utveckling och verksamhetsutveckling inom området effektiv infor- mationshantering och CAD-CAM och PLM (product lifecycle manage- ment). Fastighetsförvaltning. Vidare caféverksamhet, loppis, handel med antikviteter, uthyrning av lokaler, turist- och bibliotekverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Prigge-Vogt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Prigge-Vogt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Prigge-Vogt AB (559135-1530)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-11-24
Bransch Dataprogrammering (SNI 62100)
Adress
Kläcklinge 12, 355 96, Kalvsvik
Besök: Kläcklinge 12, Kalvsvik
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad