Aktiebolag Göteborg
Prick & Sax AB
55 sökningar
101 tkr
−92,9 %-59,4 %
−70,7 p.e.80,9 %
+32,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 | 1 420 | 535 | 1 795 |
| Rörelseresultat | −60 | 161 | 48 | 677 |
| Årets resultat | −9 | 84 | 38 | 536 |
| Eget kapital | 144 | 313 | 419 | 561 |
| Balansomslutning | 178 | 640 | 638 | 966 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 | 1 420 | 535 | 1 795 |
| Personalkostnader | 58 | 841 | 302 | 752 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 418 | 185 | 366 |
| Rörelseresultat | −60 | 161 | 48 | 677 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | 162 | 49 | 677 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | −45 | 0 | 0 |
| Skatt | −6 | 32 | 11 | 141 |
| Årets resultat | −9 | 84 | 38 | 536 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 155 | 633 | 428 | 520 |
| Kassa och bank | 23 | 7 | 210 | 446 |
| Omsättningstillgångar | 178 | 640 | 638 | 966 |
| Summa tillgångar | 178 | 640 | 638 | 966 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 128 | 204 | 356 | 0 |
| Eget kapital | 144 | 313 | 419 | 561 |
| Justerat eget kapital | 144 | 349 | 419 | 561 |
| Obeskattade reserver | 0 | 45 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 282 | 219 | 405 |
| Summa eget kapital och skulder | 178 | 640 | 638 | 966 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 392 granskade bolag ligger Prick & Sax AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 101 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -59,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 80,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 93 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Företaget ska bedriva litterär, konstnärlig och musikalisk verksamhet inklusive formgivning, samt konsultverksamhet inom juridik.
Styrelse & ledning
- Sarriy Anani (f. 1976) Verkställande direktör
- Sarriy Anani (f. 1976) Styrelseledamot
- Benjamin Berglund (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-04-14 |
|---|---|
| Bransch | Litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110) |
| Adress | Wärnsköldsgatan 4C, 414 71, Göteborg Besök: Wärnsköldsgatan 4 C, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |