Aktiebolag Ale 298 sökningar
PRETECT AB
Partihandel med järnhandelsvaror
Omsättning 2024
9,3 mkr
−22,9 %Rörelsemarginal
7,0 %
−3,3 p.e.Soliditet
61,2 %
+5,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 263 | 12 017 | 8 800 | 8 048 | 7 103 | 11 692 | 9 080 |
| Rörelseresultat | 651 | 1 247 | 595 | 295 | −32 | 1 261 | 641 |
| Årets resultat | 546 | 759 | 492 | 266 | 583 | 530 | 390 |
| Eget kapital | 2 395 | 2 349 | 1 790 | 1 497 | 1 534 | 1 158 | 827 |
| Balansomslutning | 3 914 | 4 220 | 3 386 | 3 172 | 1 670 | 2 974 | 1 765 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 263 | 12 017 | 8 800 | 8 048 | 7 103 | 11 692 | 9 080 |
| Personalkostnader | 874 | 728 | 684 | 942 | 898 | 984 | 907 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 17 | 31 | 31 | 31 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 2 167 | 2 425 | 2 120 | 1 920 | 1 812 | 1 924 | 1 855 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 571 | −7 617 | −5 384 | −4 860 | −4 394 | −7 492 | −5 653 |
| Rörelseresultat | 651 | 1 247 | 595 | 295 | −32 | 1 261 | 641 |
| Ränteintäkter | 40 | 37 | 28 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 28 | 3 | 1 | 0 | 32 | 37 |
| Resultat efter finansiella poster | 690 | 1 256 | 621 | 337 | −13 | 1 228 | 604 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −300 | 0 | 0 | 757 | −550 | −100 |
| Skatt | 144 | 197 | 128 | 70 | 161 | 149 | 114 |
| Årets resultat | 546 | 759 | 492 | 266 | 583 | 530 | 390 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 720 | 180 | 465 | 417 | 447 | 478 | 77 |
| Varulager | 375 | 321 | 123 | 122 | 144 | 117 | 130 |
| Kortfristiga fordringar | 1 066 | 2 071 | 899 | 991 | 998 | 1 287 | 859 |
| Kassa och bank | 1 753 | 1 648 | 1 899 | 1 642 | 80 | 1 093 | 699 |
| Omsättningstillgångar | 3 194 | 4 040 | 2 921 | 2 755 | 1 222 | 2 497 | 1 688 |
| Summa tillgångar | 3 914 | 4 220 | 3 386 | 3 172 | 1 670 | 2 974 | 1 765 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 747 | 1 488 | 1 195 | 1 129 | 849 | 526 | 335 |
| Eget kapital | 2 395 | 2 349 | 1 790 | 1 497 | 1 534 | 1 158 | 827 |
| Justerat eget kapital | 2 633 | 2 587 | 1 790 | 1 497 | 1 534 | 1 952 | 1 184 |
| Obeskattade reserver | 300 | 300 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 450 |
| Kortfristiga skulder | 1 219 | 1 571 | 1 596 | 1 675 | 136 | 816 | 488 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 914 | 4 220 | 3 386 | 3 172 | 1 670 | 2 974 | 1 765 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Mätt mot de 552 bolag som granskas inom samma bransch hamnar PRETECT AB över mittlinjen sett till omsättning, med 9,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var hög — 61,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ale.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av säkerhetsprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Kent Karlsson (f. 1956) Verkställande direktör
Styrelse
- Kent Karlsson (f. 1956) Styrelseledamot
- Sophie Karlsson (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joel Erixon (f. 1979) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-01-09 |
|---|---|
| Adress | Timmervägen 1, 463 35, Göta Besök: Timmervägen 1, Göta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-983400 |