Aktiebolag Göteborg
Prepare Brandskydd AB
87 sökningar
1,9 mkr
−50,5 %48,5 %
+22,7 p.e.51,4 %
−36,8 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 944 | 3 924 | 3 046 | 3 221 | 2 682 |
| Rörelseresultat | 943 | 1 014 | 991 | 1 090 | 1 081 |
| Årets resultat | 852 | 533 | 726 | 720 | 762 |
| Eget kapital | 902 | 3 466 | 3 097 | 2 754 | 2 217 |
| Balansomslutning | 1 754 | 4 991 | 4 295 | 3 708 | 3 162 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 944 | 3 924 | 3 046 | 3 221 | 2 682 |
| Personalkostnader | 118 | 796 | 813 | 561 | 546 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 158 | 287 | 215 | 227 | 213 |
| Övriga rörelseposter, netto | −725 | −1 808 | −1 008 | −1 324 | −823 |
| Rörelseresultat | 943 | 1 014 | 991 | 1 090 | 1 081 |
| Ränteintäkter | 131 | 164 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 220 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 075 | 957 | 1 056 | 1 089 | 1 161 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −262 | −150 | −178 | −188 |
| Skatt | 223 | 162 | 180 | 191 | 211 |
| Årets resultat | 852 | 533 | 726 | 720 | 762 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 792 | 2 540 | 3 485 | 2 834 |
| Varulager | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 489 | 111 | 136 | 44 | 204 |
| Kassa och bank | 245 | 88 | 1 619 | 179 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 1 754 | 199 | 1 755 | 223 | 328 |
| Summa tillgångar | 1 754 | 4 991 | 4 295 | 3 708 | 3 162 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 2 883 | 2 321 | 1 984 | 1 405 |
| Eget kapital | 902 | 3 466 | 3 097 | 2 754 | 2 217 |
| Justerat eget kapital | 902 | 4 403 | 3 826 | 3 364 | 2 685 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 180 | 918 | 768 | 590 |
| Kortfristiga skulder | 852 | 345 | 280 | 186 | 355 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 754 | 4 991 | 4 295 | 3 708 | 3 162 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Prepare Brandskydd AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 48,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 51,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 50 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Göteborg.
Konsultverksamhet inom brandskydd och annan förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Bengt Olof Johan Fransson (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Robert Henricson (f. 1980) Styrelseledamot
- Fredrik Forsberg (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Nicklas Kullberg (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Next Security Group AB (559280-3562) |
|---|---|
| Koncernmoder | Next Security Group AB (559280-3562) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Box 315, 641 23, Katrineholm Besök: Box 315, Katrineholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3500250 |