Aktiebolag Stockholm
Predicta Informationssäkring AB
226 sökningar
Omsättning 2025
136 tkr
+52,8 %Rörelsemarginal
88,2 %
−42,1 p.e.Soliditet
60,4 %
−4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 136 | 89 | 44 | 262 | 908 | 904 | 345 |
| Rörelseresultat | 120 | 116 | 30 | 16 | 185 | 752 | 283 |
| Årets resultat | 110 | 89 | 21 | 9 | 178 | 479 | 162 |
| Eget kapital | 733 | 748 | 659 | 638 | 879 | 700 | 432 |
| Balansomslutning | 1 213 | 1 160 | 11 263 | 11 289 | 11 610 | 11 510 | 10 935 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 136 | 89 | 44 | 262 | 908 | 904 | 345 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 1 | 196 | 593 | 185 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 20 | 10 | 34 | 63 | 66 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | 16 | 47 | −3 | −16 | −67 | 99 | — |
| Rörelseresultat | 120 | 116 | 30 | 16 | 185 | 752 | 283 |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 114 | 28 | 12 | 182 | 750 | 275 |
| Bokslutsdispositioner | 23 | 0 | 0 | 0 | 45 | −140 | −68 |
| Skatt | 30 | 25 | 7 | 3 | 49 | 131 | 46 |
| Årets resultat | 110 | 89 | 21 | 9 | 178 | 479 | 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 086 | 1 086 | 10 990 | 10 140 | 10 140 | 10 140 | 10 140 |
| Kortfristiga fordringar | 127 | 74 | 240 | 1 148 | 1 470 | 1 318 | 777 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 33 | 1 | 0 | 52 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 127 | 74 | 273 | 1 149 | 1 470 | 1 370 | 795 |
| Summa tillgångar | 1 213 | 1 160 | 11 263 | 11 289 | 11 610 | 11 510 | 10 935 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 503 | 539 | 518 | 509 | 581 | 102 | 150 |
| Eget kapital | 733 | 748 | 659 | 638 | 879 | 700 | 432 |
| Justerat eget kapital | 880 | 913 | 824 | 803 | 1 044 | 901 | 522 |
| Obeskattade reserver | 185 | 208 | 208 | 208 | 208 | 253 | 113 |
| Långfristiga skulder | 7 | 16 | 10 140 | 10 140 | 10 142 | 10 176 | 10 248 |
| Kortfristiga skulder | 288 | 188 | 256 | 303 | 381 | 381 | 142 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 213 | 1 160 | 11 263 | 11 289 | 11 610 | 11 510 | 10 935 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 674 granskade bolag ligger Predicta Informationssäkring AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 136 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 88,2 procent, och soliditeten var hög — 60,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 53 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultation och utbildning inom marknadsfö- ring, reklam, affärsutveckling, informationssäkerhet, IT, bedriva systematiskt brandskyddsarbete, handel och förvaltning av aktier och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Peter Brusquini (f. 1958) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Brusquini (f. 1958) Styrelseledamot
- Charles Brusquini (f. 2000) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-12-15 |
|---|---|
| Bransch | PR och kommunikation (SNI 73300) |
| Adress | Katrinelundsvägen 5a, 722 19, Västerås Besök: Katrinelundsvägen 5 A, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |