Aktiebolag Borås
PR Resor & Event i Borås AB
55 sökningar
Omsättning 2025
712 tkr
+81,2 %Rörelsemarginal
10,0 %
+2,8 p.e.Soliditet
96,8 %
+6,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 712 | 393 | 580 | 398 | 20 | 0 | 292 | 2 216 |
| Rörelseresultat | 71 | 28 | 132 | 96 | 12 | −42 | −298 | −24 |
| Årets resultat | 66 | 28 | 132 | 96 | 12 | −42 | −279 | 20 |
| Eget kapital | 301 | 255 | 297 | 165 | 69 | 57 | 50 | 107 |
| Balansomslutning | 311 | 283 | 405 | 195 | 109 | 219 | 269 | 1 523 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 712 | 393 | 580 | 398 | 20 | 0 | 292 | 2 216 |
| Personalkostnader | 17 | 11 | 11 | 16 | 0 | 0 | 17 | 423 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 51 | 51 | 48 | 8 | 42 | 265 | 357 |
| Övriga rörelseposter, netto | −537 | −303 | −386 | −238 | — | — | −308 | −1 451 |
| Rörelseresultat | 71 | 28 | 132 | 96 | 12 | −42 | −298 | −24 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 28 | 132 | 96 | 12 | −42 | −299 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 60 |
| Skatt | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Årets resultat | 66 | 28 | 132 | 96 | 12 | −42 | −279 | 20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 247 | 141 | 269 | 83 | 47 | 22 | 86 | 1 319 |
| Kassa och bank | 64 | 142 | 136 | 112 | 62 | 197 | 183 | 203 |
| Omsättningstillgångar | 311 | 283 | 405 | 195 | 109 | 219 | 269 | 1 523 |
| Summa tillgångar | 311 | 283 | 405 | 195 | 109 | 219 | 269 | 1 523 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 155 | 197 | 65 | −31 | −43 | −49 | 7 | −13 |
| Eget kapital | 301 | 255 | 297 | 165 | 69 | 57 | 50 | 107 |
| Justerat eget kapital | 301 | 255 | 297 | 165 | 69 | 57 | 50 | 123 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 28 | 108 | 30 | 40 | 162 | 219 | 1 396 |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 283 | 405 | 195 | 109 | 219 | 269 | 1 523 |
| Ansvarsförbindelser | 180 | 200 | 270 | 270 | 270 | 270 | 222 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 460 bolag som granskas inom samma bransch hamnar PR Resor & Event i Borås AB strax under mitten sett till omsättning, med 712 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,0 procent, och soliditeten var hög — 96,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 81 procent. Sätet finns i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Personbefordran med buss och bil samt resebyråverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-04 |
|---|---|
| Bransch | Resebyråverksamhet (SNI 79110) |
| Adress | Kvartsvägen 19, 506 70, Frufällan Besök: Kvartsvägen 19, Frufällan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |