Aktiebolag Värnamo
PR. Marking AB
146 sökningar
Omsättning 2025
6,7 mkr
+0,5 %Rörelsemarginal
9,6 %
+6,1 p.e.Soliditet
50,7 %
−16,3 p.e.Anställda
8
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 668 | 6 638 | 6 624 | 7 677 | 6 109 |
| Rörelseresultat | 642 | 233 | 440 | 1 291 | 865 |
| Årets resultat | 602 | 259 | 351 | 1 086 | 584 |
| Eget kapital | 788 | 1 984 | 1 725 | 1 874 | 1 288 |
| Balansomslutning | 2 543 | 3 755 | 3 883 | 4 085 | 3 496 |
| Anställda | 8 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 668 | 6 638 | 6 624 | 7 677 | 6 109 |
| Personalkostnader | 3 974 | 4 037 | 4 153 | 3 751 | 3 089 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 91 | 91 | 86 | 82 |
| Övriga externa kostnader | 1 275 | 1 206 | 1 079 | 1 081 | 1 067 |
| Övriga rörelseposter, netto | −686 | −1 071 | −861 | −1 468 | −1 006 |
| Rörelseresultat | 642 | 233 | 440 | 1 291 | 865 |
| Ränteintäkter | 3 | 19 | 15 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 14 | 6 | 7 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 690 | 238 | 449 | 1 287 | 860 |
| Bokslutsdispositioner | 39 | 97 | 0 | 81 | −115 |
| Koncernbidrag | −60 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 67 | 76 | 98 | 282 | 161 |
| Årets resultat | 602 | 259 | 351 | 1 086 | 584 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 457 | 548 | 640 | 731 | 426 |
| Varulager | 185 | 185 | 199 | 183 | 185 |
| Kortfristiga fordringar | 1 142 | 1 235 | 1 305 | 1 109 | 1 119 |
| Kassa och bank | 759 | 1 787 | 1 739 | 2 062 | 1 766 |
| Omsättningstillgångar | 2 086 | 3 207 | 3 244 | 3 354 | 3 071 |
| Summa tillgångar | 2 543 | 3 755 | 3 883 | 4 085 | 3 496 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Balanserat resultat | 64 | 1 603 | 1 252 | 666 | 582 |
| Eget kapital | 788 | 1 984 | 1 725 | 1 874 | 1 288 |
| Justerat eget kapital | 1 290 | 2 517 | 2 335 | 2 484 | 1 962 |
| Obeskattade reserver | 632 | 671 | 768 | 768 | 849 |
| Kortfristiga skulder | 1 123 | 1 100 | 1 390 | 1 443 | 1 359 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 543 | 3 755 | 3 883 | 4 085 | 3 496 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 575 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte PR. Marking AB 6,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,6 procent, och soliditeten var hög — 50,7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Värnamo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva märkning av profilprodukter, tillverkning av skyltar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Svensson (f. 1962) Verkställande direktör
Styrelse
- Albin Stadig (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Svensson (f. 1962) Styrelseledamot
- Hans Johan Mörtberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Johansson (f. 1980) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Niche Print Group AB (559311-0009) |
|---|---|
| Koncernmoder | Rengrip AB (559293-8749) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-06-23 |
|---|---|
| Bransch | Bokbindning och annan verksamhet avseende tryckning (SNI 18140) |
| Adress | Hagagatan 1, 331 33, Värnamo Besök: Hagagatan 1, Värnamo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0370-17877 |