Aktiebolag Sigtuna
PPJ AB
Tillverkning av metallstommar och delar därav
127 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
91,1 %
+19,8 p.e.Anställda
1
−80,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 10 412 | 15 237 | 15 421 | 11 462 | 13 933 | 15 255 | 12 323 |
| Rörelseresultat | −230 | −42 | 1 426 | 1 055 | 293 | 2 402 | 932 | 814 |
| Årets resultat | 8 218 | 649 | 1 498 | 529 | 201 | 1 958 | 464 | 598 |
| Eget kapital | 11 122 | 5 904 | 6 755 | 5 756 | 5 427 | 5 726 | 4 168 | 4 204 |
| Balansomslutning | 12 202 | 8 272 | 10 358 | 10 044 | 10 455 | 10 758 | 9 733 | 9 479 |
| Anställda | 1 | 5 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 10 412 | 15 237 | 15 421 | 11 462 | 13 933 | 15 255 | 12 323 |
| Personalkostnader | 528 | 3 745 | 3 579 | 3 474 | 3 073 | 2 970 | 3 453 | 3 096 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 283 | 394 | 413 | 406 | 457 | 391 | 392 |
| Övriga externa kostnader | 778 | 1 183 | 1 221 | 1 224 | 1 335 | 1 150 | 1 377 | 1 196 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −5 243 | −8 617 | −9 255 | −6 355 | −6 954 | −9 102 | −6 825 |
| Rörelseresultat | −230 | −42 | 1 426 | 1 055 | 293 | 2 402 | 932 | 814 |
| Ränteintäkter | 60 | 282 | 71 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 3 | 18 | 31 | 66 | 56 | 60 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 933 | 240 | 1 571 | 890 | 262 | 2 685 | 876 | 753 |
| Bokslutsdispositioner | 361 | 471 | 319 | −214 | −5 | −268 | −239 | 48 |
| Skatt | 76 | 62 | 392 | 146 | 56 | 459 | 173 | 204 |
| Årets resultat | 8 218 | 649 | 1 498 | 529 | 201 | 1 958 | 464 | 598 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 078 | 1 098 | 3 864 | 4 379 | 4 864 | 5 056 | 5 692 | 5 473 |
| Varulager | 0 | 0 | 370 | 363 | 499 | 270 | 252 | 276 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 3 115 | 2 235 | 2 510 | 2 218 | 1 950 | 1 232 | 2 070 |
| Kassa och bank | 3 080 | 4 059 | 3 889 | 2 792 | 2 874 | 3 481 | 2 557 | 1 659 |
| Omsättningstillgångar | 3 124 | 7 174 | 6 494 | 5 665 | 5 591 | 5 702 | 4 040 | 4 006 |
| Summa tillgångar | 12 202 | 8 272 | 10 358 | 10 044 | 10 455 | 10 758 | 9 733 | 9 479 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 784 | 5 135 | 5 137 | 5 107 | 5 106 | 3 648 | 3 584 | 3 486 |
| Eget kapital | 11 122 | 5 904 | 6 755 | 5 756 | 5 427 | 5 726 | 4 168 | 4 204 |
| Justerat eget kapital | 11 868 | 6 937 | 8 161 | 7 416 | 6 917 | 7 212 | 5 441 | 5 287 |
| Obeskattade reserver | 940 | 1 301 | 1 771 | 2 091 | 1 876 | 1 871 | 1 603 | 1 364 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 481 | 494 | 525 | 505 | 467 | 361 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 3 | 225 | 724 | 1 835 | 1 820 |
| Kortfristiga skulder | 140 | 1 067 | 1 351 | 1 700 | 2 402 | 1 932 | 1 660 | 1 730 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 202 | 8 272 | 10 358 | 10 044 | 10 455 | 10 758 | 9 733 | 9 479 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 294 | 448 | 5 823 | 5 898 | 5 972 | 5 534 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Sigtuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Peter Jämtdal (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Jämtdal (f. 1964) Styrelseledamot
- Pia Jämtdal (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bo Sören Vik (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-08-24 |
|---|---|
| Adress | Vallstanäsvägen 38, 195 70, Rosersberg Besök: Vallstanäsvägen 38, Rosersberg |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-59442850 |