Aktiebolag Malmö 49 sökningar
Posimistic AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
265 tkr
−18,5 %-194,3 %
−39,9 p.e.90,3 %
−11,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 265 | 325 | 1 677 | 1 310 | 345 | 1 080 | 2 921 | 2 639 |
| Rörelseresultat | −515 | −502 | 891 | 397 | −391 | 527 | 1 437 | 414 |
| Årets resultat | −515 | −305 | 690 | 350 | −905 | 398 | 1 100 | 288 |
| Eget kapital | 549 | 1 164 | 1 673 | 1 178 | 1 015 | 2 104 | 1 883 | 973 |
| Balansomslutning | 608 | 1 142 | 2 208 | 1 790 | 1 112 | 2 230 | 2 232 | 1 338 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 265 | 325 | 1 677 | 1 310 | 345 | 1 080 | 2 921 | 2 639 |
| Personalkostnader | 30 | 52 | 55 | 48 | 24 | 56 | 77 | 353 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 7 | 19 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 576 | 750 | 722 | 855 | 688 | 490 | 1 280 | 1 849 |
| Övriga rörelseposter, netto | −172 | −25 | — | −8 | −23 | — | −108 | — |
| Rörelseresultat | −515 | −502 | 891 | 397 | −391 | 527 | 1 437 | 414 |
| Ränteintäkter | 1 | 201 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 4 | 3 | 12 | 2 | 0 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −515 | −305 | 890 | 385 | −905 | 527 | 1 436 | 411 |
| Skatt | 0 | 0 | 200 | 35 | 0 | 129 | 336 | 123 |
| Årets resultat | −515 | −305 | 690 | 350 | −905 | 398 | 1 100 | 288 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 17 | 817 | 818 | 20 | 525 | 369 | 126 |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 120 | 610 | 228 | 496 | 910 | 1 474 | 985 |
| Kassa och bank | 354 | 1 005 | 781 | 744 | 597 | 796 | 390 | 227 |
| Omsättningstillgångar | 593 | 1 125 | 1 391 | 972 | 1 093 | 1 705 | 1 863 | 1 212 |
| Summa tillgångar | 608 | 1 142 | 2 208 | 1 790 | 1 112 | 2 230 | 2 232 | 1 338 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 014 | 1 419 | 933 | 778 | 1 870 | 1 656 | 733 | 635 |
| Eget kapital | 549 | 1 164 | 1 673 | 1 178 | 1 015 | 2 104 | 1 883 | 973 |
| Justerat eget kapital | 549 | 1 164 | 1 673 | 1 178 | 1 015 | 2 104 | 1 883 | 973 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 419 | 416 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 59 | −22 | 116 | 196 | 97 | 126 | 349 | 365 |
| Summa eget kapital och skulder | 608 | 1 142 | 2 208 | 1 790 | 1 112 | 2 230 | 2 232 | 1 338 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Posimistic AB över mittlinjen sett till omsättning, med 265 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -194,3 procent, och soliditeten var hög — 90,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Malmö.
Bolaget ska bedriva företagsstrategisk och medicinsk konsultverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tomas Hammargren (f. 1952) Styrelseledamot
- Stefan Nilsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-03 |
|---|---|
| Adress | Sånekullavägen 44 C, 217 74, Malmö Besök: Sånekullavägen 44 C, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |