Aktiebolag Norrköping
Pose Equestrian AB
12 sökningar
2,4 mkr
+42,2 %3,2 %
−13,0 p.e.17,4 %
+5,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 393 | 1 683 | 705 |
| Rörelseresultat | 76 | 273 | −369 |
| Årets resultat | 76 | 176 | −514 |
| Eget kapital | 564 | 338 | 161 |
| Balansomslutning | 3 245 | 2 758 | 1 840 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 393 | 1 683 | 705 |
| Personalkostnader | 692 | 583 | 79 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 68 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 998 | 717 | 193 |
| Övriga rörelseposter, netto | −556 | −42 | −755 |
| Rörelseresultat | 76 | 273 | −369 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 97 | 145 |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 176 | −514 |
| Årets resultat | 76 | 176 | −514 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 163 | 234 | 231 |
| Varulager | 2 708 | 2 168 | 1 309 |
| Kortfristiga fordringar | 289 | 260 | 207 |
| Kassa och bank | 85 | 96 | 93 |
| Omsättningstillgångar | 3 083 | 2 524 | 1 609 |
| Summa tillgångar | 3 245 | 2 758 | 1 840 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 313 | 137 | 0 |
| Eget kapital | 564 | 338 | 161 |
| Justerat eget kapital | 564 | 338 | 161 |
| Långfristiga skulder | 2 293 | 2 077 | 1 535 |
| Kortfristiga skulder | 388 | 343 | 144 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 245 | 2 758 | 1 840 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 900 granskade bolag ligger Pose Equestrian AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 17,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Norrköping.
Bolaget ska bedriva utbildning och träning av häst och ryttare, konsultationer inom hästbranschen och därmed förenliga verksamheter.
Styrelse & ledning
- Carolina Grünerwald (f. 1994) Styrelseledamot
- Mats Grünerwald (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-04 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620) |
| Adress | Skärlunda Gård 4, 605 97, Norrköping Besök: Skärlunda Gård 4, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |