Aktiebolag Göteborg
Porter-Pelles Veranda AB
99 sökningar
12,6 mkr
+9,6 %1,4 %
+2,2 p.e.30,7 %
+13,7 p.e.11
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 612 | 11 510 | 12 903 | 12 253 | 9 794 | 10 881 | 9 376 |
| Rörelseresultat | 172 | −97 | −21 | 190 | −1 032 | −1 563 | −997 |
| Årets resultat | 171 | −98 | −28 | 182 | −1 154 | −1 701 | −1 121 |
| Eget kapital | 841 | 670 | 267 | 295 | 114 | 668 | 569 |
| Balansomslutning | 2 735 | 3 924 | 4 246 | 4 629 | 5 020 | 5 456 | 5 751 |
| Anställda | 11 | 11 | 13 | 12 | 11 | 15 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 612 | 11 510 | 12 903 | 12 253 | 9 794 | 10 881 | 9 376 |
| Personalkostnader | 5 927 | 5 890 | 6 712 | 6 247 | 5 954 | 6 336 | 5 165 |
| Av- och nedskrivningar | 350 | 214 | 402 | 432 | 428 | 407 | 391 |
| Övriga externa kostnader | 1 969 | 1 972 | 1 792 | 1 949 | 1 751 | 1 896 | 1 735 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 194 | −3 531 | −4 018 | −3 435 | −2 693 | −3 805 | −3 082 |
| Rörelseresultat | 172 | −97 | −21 | 190 | −1 032 | −1 563 | −997 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 6 | 8 | 11 | 139 | 124 |
| Resultat efter finansiella poster | 171 | −98 | −28 | 182 | −1 158 | −1 701 | −1 121 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | −4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 171 | −98 | −28 | 182 | −1 154 | −1 701 | −1 121 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 317 | 3 587 | 3 802 | 4 142 | 4 538 | 4 901 | 5 067 |
| Varulager | 178 | 118 | 121 | 183 | 85 | 152 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 214 | 218 | 291 | 302 | 264 | 392 | 396 |
| Kassa och bank | 26 | 1 | 32 | 2 | 133 | 10 | 160 |
| Omsättningstillgångar | 418 | 337 | 445 | 487 | 482 | 555 | 684 |
| Summa tillgångar | 2 735 | 3 924 | 4 246 | 4 629 | 5 020 | 5 456 | 5 751 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 620 | 218 | 245 | 63 | 618 | 2 319 | 640 |
| Eget kapital | 841 | 670 | 267 | 295 | 114 | 668 | 569 |
| Justerat eget kapital | 841 | 670 | 267 | 295 | 114 | 668 | 569 |
| Långfristiga skulder | 801 | 1 982 | 2 693 | 2 767 | 2 669 | 2 949 | 3 577 |
| Kortfristiga skulder | 1 093 | 1 272 | 1 286 | 1 567 | 2 237 | 1 839 | 1 605 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 735 | 3 924 | 4 246 | 4 629 | 5 020 | 5 456 | 5 751 |
| Ansvarsförbindelser | 7 900 | 7 900 | 7 400 | 7 400 | 7 400 | 6 800 | 5 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Porter-Pelles Veranda AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 12,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 30,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Göteborg.
Bolaget ska bedriva restaurang och butik, event och marknads- föring samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Björn Lager (f. 1953) Verkställande direktör
- Björn Lager (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Evamona Lager (f. 1954) Styrelseledamot
- Joel Lager (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Roger Qvarnström (f. 1975) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Björn Lager Marknadsutveckling Aktiebolag (556394-3538) |
|---|---|
| Koncernmoder | Björn Lager Marknadsutveckling Aktiebolag (556394-3538) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Adolf Edelsvärds Gata 11, 414 51, Göteborg Besök: Adolf Edelsvärds Gata 11, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |