Aktiebolag Höganäs
Pontus Måleri AB
41 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
+11,7 %Rörelsemarginal
7,9 %
−1,3 p.e.Soliditet
70,6 %
+1,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 291 | 1 156 | 1 255 | 1 914 | 1 665 |
| Rörelseresultat | 102 | 106 | 11 | 442 | 157 |
| Årets resultat | 60 | 61 | 7 | 271 | 95 |
| Eget kapital | 225 | 165 | 104 | 347 | 176 |
| Balansomslutning | 583 | 477 | 423 | 869 | 482 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 291 | 1 156 | 1 255 | 1 914 | 1 665 |
| Personalkostnader | 744 | 740 | 852 | 762 | 766 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 130 | 149 | 155 | 166 | 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | −309 | −161 | −237 | −544 | −560 |
| Rörelseresultat | 102 | 106 | 11 | 442 | 157 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 105 | 11 | 442 | 157 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | −25 | 0 | −100 | −35 |
| Skatt | 17 | 19 | 4 | 71 | 27 |
| Årets resultat | 60 | 61 | 7 | 271 | 95 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 22 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 220 | 159 | 135 | 432 | 152 |
| Kassa och bank | 341 | 290 | 288 | 437 | 330 |
| Omsättningstillgångar | 560 | 449 | 423 | 869 | 482 |
| Summa tillgångar | 583 | 477 | 423 | 869 | 482 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 115 | 54 | 47 | 26 | 31 |
| Eget kapital | 225 | 165 | 104 | 347 | 176 |
| Justerat eget kapital | 412 | 332 | 251 | 494 | 243 |
| Obeskattade reserver | 235 | 210 | 185 | 185 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 123 | 102 | 134 | 337 | 221 |
| Summa eget kapital och skulder | 583 | 477 | 423 | 869 | 482 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pontus Måleri AB 1,3 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,9 procent, och soliditeten var hög — 70,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Höganäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet samt fastighetsservice och därtill hörande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pontus Heideman (f. 1966) Styrelseledamot
- Maria Heideman (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-06-26 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Bokvägen 25, 263 32, Höganäs Besök: Bokvägen 25, Höganäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |