Aktiebolag Stockholm
Ponte Fiore AB
75 sökningar
Omsättning 2025
18,8 mkr
−4,3 %Rörelsemarginal
-5,4 %
−1,5 p.e.Soliditet
-60,2 %
−22,5 p.e.Anställda
16
−5,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 814 | 19 658 | 17 848 | 16 777 | 17 129 | 7 820 | 144 | 5 652 |
| Rörelseresultat | −1 011 | −769 | −1 376 | −1 695 | −2 916 | −3 447 | −358 | −501 |
| Årets resultat | −1 404 | −1 162 | −1 625 | −2 267 | −3 389 | −3 838 | −358 | −501 |
| Eget kapital | −5 370 | −3 966 | −2 804 | −1 179 | −2 611 | 78 | −307 | 51 |
| Balansomslutning | 8 924 | 10 524 | 11 745 | 13 952 | 15 602 | 15 605 | 578 | 945 |
| Anställda | 16 | 17 | 16 | 16 | 24 | 22 | 0 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 814 | 19 658 | 17 848 | 16 777 | 17 129 | 7 820 | 144 | 5 652 |
| Personalkostnader | 7 585 | 7 862 | 7 755 | 7 360 | 8 866 | 5 046 | 13 | 2 550 |
| Av- och nedskrivningar | 1 226 | 1 749 | 1 749 | 1 689 | 1 613 | 936 | 216 | 245 |
| Övriga externa kostnader | 4 147 | 3 949 | 3 338 | 3 798 | 3 784 | 2 753 | 255 | 1 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 867 | −6 867 | −6 382 | −5 625 | −5 782 | −2 532 | −18 | −2 186 |
| Rörelseresultat | −1 011 | −769 | −1 376 | −1 695 | −2 916 | −3 447 | −358 | −501 |
| Räntekostnader | 393 | 393 | 249 | 573 | 473 | 391 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 404 | −1 162 | −1 625 | −2 267 | −3 389 | −3 838 | −358 | −501 |
| Årets resultat | −1 404 | −1 162 | −1 625 | −2 267 | −3 389 | −3 838 | −358 | −501 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 428 | 7 569 | 9 317 | 11 066 | 11 474 | 12 591 | 216 | 432 |
| Varulager | 619 | 572 | 495 | 449 | 391 | 422 | 66 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 464 | 660 | 939 | 1 383 | 711 | 2 275 | 271 | 353 |
| Kassa och bank | 1 413 | 1 723 | 994 | 1 054 | 3 026 | 317 | 25 | 96 |
| Omsättningstillgångar | 2 496 | 2 955 | 2 428 | 2 886 | 4 128 | 3 014 | 361 | 513 |
| Summa tillgångar | 8 924 | 10 524 | 11 745 | 13 952 | 15 602 | 15 605 | 578 | 945 |
| Aktiekapital | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 73 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −7 016 | −5 854 | −4 229 | −5 662 | −2 272 | −357 | 1 | 2 |
| Eget kapital | −5 370 | −3 966 | −2 804 | −1 179 | −2 611 | 78 | −307 | 51 |
| Justerat eget kapital | −5 370 | −3 966 | −2 804 | −1 179 | −2 611 | 78 | −307 | 51 |
| Långfristiga skulder | 11 800 | 11 800 | 11 800 | 11 800 | 15 000 | 13 187 | 842 | 808 |
| Kortfristiga skulder | 2 494 | 2 690 | 2 749 | 3 331 | 3 213 | 2 340 | 43 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 924 | 10 524 | 11 745 | 13 952 | 15 602 | 15 605 | 578 | 945 |
| Ansvarsförbindelser | 7 929 | 7 929 | 7 929 | 7 929 | 4 229 | 4 229 | 2 302 | 2 302 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Ponte Fiore AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 18,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -5,4 procent, och soliditeten var låg — -60,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 16 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurang & cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hjalmar Litzén (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Charlotte Dinkelspiel (f. 1970) Styrelseledamot
- Johan Saxon (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patrik Spets (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Styrmansgatan 25, 114 54, Stockholm Besök: Styrmansgatan 25, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7475693 |