Aktiebolag Kungälv
Pomona AB
69 sökningar
Omsättning 2026
8,1 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
5,5 %
−0,9 p.e.Soliditet
43,4 %
−42,7 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 115 | 8 035 | 7 560 | 7 775 | 7 354 | 6 942 | 6 214 | 6 245 |
| Rörelseresultat | 445 | 512 | 11 | 434 | 153 | 11 | 526 | 317 |
| Årets resultat | 891 | 179 | 158 | 345 | 129 | 2 079 | 318 | 249 |
| Eget kapital | 941 | 5 099 | 4 920 | 4 762 | 4 416 | 2 842 | 763 | 655 |
| Balansomslutning | 2 169 | 5 925 | 6 039 | 5 656 | 5 349 | 5 197 | 1 478 | 1 604 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 115 | 8 035 | 7 560 | 7 775 | 7 354 | 6 942 | 6 214 | 6 245 |
| Personalkostnader | 1 695 | 1 409 | 1 344 | 1 200 | 1 024 | 1 150 | 868 | 881 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 56 |
| Övriga externa kostnader | 495 | 465 | 444 | 485 | 444 | 469 | 424 | 424 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 475 | −5 649 | −5 761 | −5 656 | −5 733 | −5 312 | −4 340 | −4 567 |
| Rörelseresultat | 445 | 512 | 11 | 434 | 153 | 11 | 526 | 317 |
| Ränteintäkter | 283 | 287 | 226 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 727 | 798 | 237 | 449 | 152 | 3 526 | 525 | 315 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | −570 | −35 | −10 | 13 | −880 | −120 | 6 |
| Skatt | 236 | 49 | 44 | 94 | 35 | 568 | 87 | 71 |
| Årets resultat | 891 | 179 | 158 | 345 | 129 | 2 079 | 318 | 249 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 59 | 4 662 | 3 850 | 3 634 | 6 | 6 | 6 | 62 |
| Varulager | 612 | 396 | 338 | 643 | 565 | 553 | 386 | 360 |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 274 | 254 | 167 | 147 | 120 | 69 | 200 |
| Kassa och bank | 1 356 | 593 | 1 597 | 1 212 | 4 631 | 4 518 | 1 017 | 982 |
| Omsättningstillgångar | 2 110 | 1 263 | 2 189 | 2 022 | 5 343 | 5 191 | 1 472 | 1 542 |
| Summa tillgångar | 2 169 | 5 925 | 6 039 | 5 656 | 5 349 | 5 197 | 1 478 | 1 604 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 4 870 | 4 712 | 4 367 | 4 237 | 713 | 395 | 356 |
| Eget kapital | 941 | 5 099 | 4 920 | 4 762 | 4 416 | 2 842 | 763 | 655 |
| Justerat eget kapital | 941 | 5 417 | 5 238 | 5 052 | 4 698 | 3 833 | 1 055 | 852 |
| Obeskattade reserver | 0 | 400 | 400 | 365 | 355 | 1 248 | 368 | 248 |
| Kortfristiga skulder | 1 228 | 426 | 719 | 529 | 578 | 1 107 | 347 | 701 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 169 | 5 925 | 6 039 | 5 656 | 5 349 | 5 197 | 1 478 | 1 604 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 508 granskade bolag ligger Pomona AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 8,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,5 procent, och soliditeten var god — 43,4 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Kungälv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva kioskrörelse, handel med tobak, konfektyr, spel, tidningar, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Canet Tekgültekin (f. 1964) Styrelseledamot
- Sofia Karadag (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260) |
| Adress | Furulund Centrum, 433 47, Partille Besök: Furulund Centrum, Partille |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |