Aktiebolag Hofors 96 sökningar
Pomarius AB
Datakonsultverksamhet
Omsättning 2025
1,7 mkr
Rörelsemarginal
74,4 %
Soliditet
40,9 %
+2,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 730 | 42 | 0 | 1 388 | 32 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 287 | −105 | −132 | 1 126 | −1 | −39 | −54 | −40 |
| Årets resultat | 793 | −2 | 2 | 724 | 4 | −37 | −50 | −30 |
| Eget kapital | 924 | 331 | 533 | 1 030 | 606 | 602 | 639 | 709 |
| Balansomslutning | 2 259 | 856 | 1 301 | 1 887 | 641 | 608 | 643 | 710 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 730 | 42 | 0 | 1 388 | 32 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 352 | 80 | 45 | 175 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 91 | 67 | 87 | 87 | 43 | 34 | 49 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 10 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 287 | −105 | −132 | 1 126 | −1 | −39 | −54 | −40 |
| Ränteintäkter | 13 | 42 | 16 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 300 | −74 | −110 | 1 130 | 4 | −37 | −50 | −37 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 75 | 115 | −251 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Skatt | 207 | 3 | 2 | 155 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 793 | −2 | 2 | 724 | 4 | −37 | −50 | −30 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 155 | 140 | 140 | 200 | 121 | 96 | 101 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | −1 | 1 | 28 | 205 | 18 | 18 | 12 | 5 |
| Kassa och bank | 2 105 | 715 | 1 133 | 1 482 | 502 | 494 | 530 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 2 104 | 717 | 1 161 | 1 687 | 519 | 512 | 542 | 604 |
| Summa tillgångar | 2 259 | 856 | 1 301 | 1 887 | 641 | 608 | 643 | 710 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 81 | 283 | 481 | 256 | 552 | 589 | 639 | 689 |
| Eget kapital | 924 | 331 | 533 | 1 030 | 606 | 602 | 639 | 709 |
| Justerat eget kapital | 1 211 | 379 | 641 | 1 229 | 606 | 602 | 639 | 709 |
| Obeskattade reserver | 361 | 61 | 136 | 251 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 131 | 412 | 453 | 34 | 25 | 4 | 4 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 843 | 52 | 179 | 572 | 10 | 2 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 259 | 856 | 1 301 | 1 887 | 641 | 608 | 643 | 710 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 041 granskade bolag ligger Pomarius AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 74,4 procent, och soliditeten var god — 40,9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Hofors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning, konsultverksamhet inom IT, ledarskaps- och verksamhetsutveckling, skogs- och häst- näringsverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maya Olsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Anders Vattenman (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-19 |
|---|---|
| Adress | Wijbyvägen 54, 813 94, Torsåker Besök: Wijbyvägen 54, Torsåker |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |