Aktiebolag Alvesta
Pocono AB
27 sökningar
Omsättning 2025
196 tkr
+51,9 %Rörelsemarginal
-143,9 %
−85,0 p.e.Soliditet
15,2 %
−49,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 196 | 129 | 3 | 109 |
| Rörelseresultat | −282 | −76 | −185 | −203 |
| Årets resultat | −258 | −76 | −185 | −203 |
| Eget kapital | 91 | 350 | 425 | 314 |
| Balansomslutning | 599 | 545 | 425 | 314 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 196 | 129 | 3 | 109 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 8 | 18 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | −464 | −197 | −170 | −296 |
| Rörelseresultat | −282 | −76 | −185 | −203 |
| Ränteintäkter | 24 | 0 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | −258 | −76 | −185 | −203 |
| Årets resultat | −258 | −76 | −185 | −203 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 403 | 333 | 265 | 206 |
| Kortfristiga fordringar | 167 | 182 | 117 | 58 |
| Kassa och bank | 29 | 30 | 43 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 196 | 211 | 161 | 108 |
| Summa tillgångar | 599 | 545 | 425 | 314 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 324 | 401 | 288 | 0 |
| Eget kapital | 91 | 350 | 425 | 314 |
| Justerat eget kapital | 91 | 350 | 425 | 314 |
| Långfristiga skulder | 508 | 195 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 599 | 545 | 425 | 314 |
| Ansvarsförbindelser | 710 | 789 | 789 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 779 granskade bolag ligger Pocono AB strax under mitten räknat på omsättning, med 196 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -143,9 procent, och soliditeten var måttlig — 15,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 52 procent. Sätet finns i Alvesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Uppfödning och avel av travhästar till tävlingsverksamhet, och liknande förenliga verksamheter. Handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Bengt Gunnar Börje Eriksson (f. 1955) Verkställande direktör
Styrelse
- Robin Ask (f. 1993) Ordförande, Styrelseledamot
- Bengt Gunnar Börje Eriksson (f. 1955) Styrelseledamot
- Sven Göran Rålin Rydtorp (f. 1970) Styrelseledamot
- Göran Conny Evert Ask (f. 1969) Styrelseledamot
- Rune Lennart Henning Johansson (f. 1947) Styrelseledamot
- Emil Kristoffersson (f. 1990) Styrelseledamot
- Bengt Svensson (f. 1954) Styrelseledamot
- Karl Jerry Jan Törn (f. 1938) Styrelseledamot
- Roger Törn (f. 1968) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Sven Göran Rålin Rydtorp (f. 1970) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Tävling med hästar (SNI 93191) |
| Adress | Härlöv Skräddaregård 4, 342 92, Alvesta Besök: Härlöv Skräddaregård 4, Alvesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |