Aktiebolag Sundsvall 95 sökningar
PMMK Spectra AB
Måleriarbeten
9,2 mkr
+8,7 %1,6 %
+1,7 p.e.15,2 %
+3,8 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 220 | 8 485 | 8 698 | 2 321 | 130 | 92 | 246 | 2 372 |
| Rörelseresultat | 146 | −14 | 240 | 550 | −19 | −13 | −261 | 102 |
| Årets resultat | 80 | 13 | 109 | 466 | −26 | −13 | −157 | 54 |
| Eget kapital | 251 | 172 | 159 | 446 | −20 | 6 | 19 | 176 |
| Balansomslutning | 1 649 | 1 509 | 1 197 | 925 | 64 | 92 | 107 | 726 |
| Anställda | 6 | 6 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 220 | 8 485 | 8 698 | 2 321 | 130 | 92 | 246 | 2 372 |
| Personalkostnader | 4 763 | 4 933 | 4 900 | 829 | 1 | 1 | 138 | 1 036 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 11 | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 1 677 | 1 440 | 1 892 | 347 | 127 | 107 | 262 | 549 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 615 | −2 115 | −1 651 | −593 | −21 | 3 | −107 | −683 |
| Rörelseresultat | 146 | −14 | 240 | 550 | −19 | −13 | −261 | 102 |
| Räntekostnader | 38 | 23 | 27 | 2 | 7 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 109 | −37 | 213 | 548 | −26 | −13 | −263 | 101 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 64 | −64 | 0 | 0 | 0 | 106 | −28 |
| Skatt | 29 | 15 | 40 | 82 | 0 | 0 | 0 | 19 |
| Årets resultat | 80 | 13 | 109 | 466 | −26 | −13 | −157 | 54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 73 | 28 | 39 | 34 | 0 | 0 | 8 | 8 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 394 | 1 348 | 801 | 415 | 32 | 56 | 100 | 466 |
| Kassa och bank | 182 | 133 | 357 | 471 | 31 | 36 | 0 | 253 |
| Omsättningstillgångar | 1 576 | 1 481 | 1 159 | 891 | 64 | 92 | 100 | 719 |
| Summa tillgångar | 1 649 | 1 509 | 1 197 | 925 | 64 | 92 | 107 | 726 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 121 | 109 | 0 | −70 | −44 | −31 | 126 | 72 |
| Eget kapital | 251 | 172 | 159 | 446 | −20 | 6 | 19 | 176 |
| Justerat eget kapital | 251 | 172 | 210 | 446 | −20 | 6 | 19 | 260 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 1 398 | 1 337 | 974 | 479 | 84 | 86 | 88 | 444 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 649 | 1 509 | 1 197 | 925 | 64 | 92 | 107 | 726 |
| Ställda säkerheter | 500 | 300 | 300 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar PMMK Spectra AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 9,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,6 procent, och soliditeten var måttlig — 15,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Sundsvall.
Aktiebolaget ska bedriva målerientreprenader, sälja träningstjänster inom padel och fysik, bedriva träningsverksamhet i kursform, försäljning av reklam, handel med aktier och värdepapper, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Svensson (f. 1983) Verkställande direktör
- Patrik Svensson (f. 1983) Styrelseledamot
- Sandra Tjälldén (f. 1988) Styrelsesuppleant
- Niklas Antonsson (f. 1981) Revisor
Koncern
| Moderbolag | TJERLI Holding AB (559321-6681) |
|---|---|
| Koncernmoder | TJERLI Holding AB (559321-6681) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-27 |
|---|---|
| Adress | Verkstadsgatan 2, 856 33, Sundsvall Besök: Högalidsgatan 6, Sundsvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |