Aktiebolag Södertälje
PML Energy AB
45 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
38,4 %
+24,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 1 125 | 3 542 | 5 564 | 1 067 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −805 | −397 | 800 | 1 460 | −385 | −1 563 | −4 591 |
| Årets resultat | −807 | −397 | 800 | 1 459 | −385 | −1 563 | −4 591 |
| Eget kapital | 867 | 84 | 941 | 1 700 | 511 | 896 | 459 |
| Balansomslutning | 2 260 | 610 | 1 620 | 2 912 | 1 073 | 1 583 | 3 020 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 125 | 3 542 | 5 564 | 1 067 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 90 | 33 | 0 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 58 | 243 | 276 | 412 | 289 | 150 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 344 | 419 | 299 | 558 | 119 | 3 267 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 120 | −2 080 | −3 439 | −449 | — | — |
| Rörelseresultat | −805 | −397 | 800 | 1 460 | −385 | −1 563 | −4 591 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −807 | −397 | 800 | 1 459 | −385 | −1 563 | −4 591 |
| Årets resultat | −807 | −397 | 800 | 1 459 | −385 | −1 563 | −4 591 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 992 | 0 | 58 | 301 | 577 | 1 129 | 1 055 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 62 | 42 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 249 | 224 | 1 476 | 1 417 | 140 | 116 | 1 925 |
| Kassa och bank | 19 | 386 | 86 | 1 132 | 314 | 339 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 1 268 | 610 | 1 563 | 2 612 | 496 | 455 | 1 966 |
| Summa tillgångar | 2 260 | 610 | 1 620 | 2 912 | 1 073 | 1 583 | 3 020 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 624 | 891 | 1 651 | 461 | 846 | 409 | 0 |
| Eget kapital | 867 | 84 | 941 | 1 700 | 511 | 896 | 459 |
| Justerat eget kapital | 867 | 84 | 941 | 1 700 | 511 | 896 | 459 |
| Kortfristiga skulder | 1 393 | 526 | 679 | 1 212 | 562 | 687 | 2 561 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 260 | 610 | 1 620 | 2 912 | 1 073 | 1 583 | 3 020 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 4 710 | 5 170 | 0 | 0 | 7 000 | 5 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva värme- och energiutvinning genom djupborrning och värmedistribution, äga och förvalta fastigheter och aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Petri Laukkanen (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Ari Laukka (f. 1966) Styrelseledamot
- Elisabeth Laukkanen (f. 1968) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | PML Vacuum drilling technology AB (559122-3259) |
|---|---|
| Koncernmoder | PML Fastighet AB (559007-8787) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-03 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Sydhamnsvägen 44, 151 38, Södertälje Besök: Sydhamnsvägen 44, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |