Aktiebolag Falkenberg
PM Technology AB
23 sökningar
52 tkr
−95,7 %-761,5 %
76,2 %
+57,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 52 | 1 201 | 1 272 | 1 991 | 979 | 1 224 | 519 |
| Rörelseresultat | −396 | 109 | 299 | 537 | 185 | 459 | 293 |
| Årets resultat | 228 | 86 | 178 | 330 | 284 | 276 | 171 |
| Eget kapital | 404 | 176 | 389 | 481 | 382 | 327 | 221 |
| Balansomslutning | 530 | 958 | 1 094 | 1 031 | 969 | 781 | 434 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 | 1 201 | 1 272 | 1 991 | 979 | 1 224 | 519 |
| Personalkostnader | 394 | 897 | 885 | 795 | 762 | 738 | 189 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 14 | 18 | 18 | 18 | 17 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 66 | 69 | 93 | 65 | 74 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −115 | — | −548 | 51 | 64 | — |
| Rörelseresultat | −396 | 109 | 299 | 537 | 185 | 459 | 293 |
| Ränteintäkter | 247 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −149 | 109 | 299 | 536 | 357 | 459 | 293 |
| Bokslutsdispositioner | 377 | 2 | −73 | −119 | −44 | −107 | −75 |
| Skatt | 0 | 25 | 48 | 87 | 29 | 76 | 47 |
| Årets resultat | 228 | 86 | 178 | 330 | 284 | 276 | 171 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 455 | 672 | 686 | 784 | 352 | 370 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 88 | 203 | 15 | 449 | 96 | 307 |
| Kassa och bank | 75 | 198 | 205 | 232 | 168 | 316 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 75 | 286 | 408 | 247 | 617 | 412 | 402 |
| Summa tillgångar | 530 | 958 | 1 094 | 1 031 | 969 | 781 | 434 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 126 | 40 | 161 | 101 | 48 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 404 | 176 | 389 | 481 | 382 | 327 | 221 |
| Justerat eget kapital | 435 | 506 | 721 | 756 | 561 | 472 | 281 |
| Obeskattade reserver | 39 | 416 | 418 | 346 | 226 | 182 | 75 |
| Långfristiga skulder | 85 | 240 | 130 | 60 | 100 | 0 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 126 | 157 | 144 | 261 | 272 | 137 |
| Summa eget kapital och skulder | 530 | 958 | 1 094 | 1 031 | 969 | 781 | 434 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger PM Technology AB strax under mitten räknat på omsättning, med 52 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -761,5 procent, och soliditeten var hög — 76,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 96 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Falkenberg.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom projektledning, mekaniskkonstruktion, montageledning, produktutveckling och handel med värdepapper samt därav förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Mårtensson (f. 1972) Styrelseledamot
- Mari Ulrika Susann Andersson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-08 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Lynga 102, 311 98, Glommen Besök: Lynga 102, Glommen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |