Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Platsa AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Platsa AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 351 jämförbara bolag är -2 procent.
Rörelsemarginalen är 10,8 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 43,7 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 13.
Branschen: Arbetsförmedling och rekrytering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 225 | 311 | 28 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 96 | 301 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,1 % | 152 | 351 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 64 | 351 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 134 | 351 | 62 % |
| Soliditet | 43,7 % | 138 | 351 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 790 tkr | 263 | 351 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 114 | 351 | 68 % |
| Nettoomsättning | 3 158 tkr | 350 | 351 | 0 % |
| Rörelseresultat | 342 tkr | 207 | 351 | 41 % |
| Antal anställda | 4 | 294 | 351 | 16 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 324 | 13 440 | 23 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 3 989 | 13 250 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,1 % | 7 453 | 15 005 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 4 024 | 14 992 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 3 618 | 15 010 | 76 % |
| Soliditet | 43,7 % | 8 067 | 14 967 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 790 tkr | 14 296 | 15 010 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 8 238 | 15 010 | 45 % |
| Nettoomsättning | 3 158 tkr | 14 938 | 15 010 | 0 % |
| Rörelseresultat | 342 tkr | 9 857 | 15 010 | 34 % |
| Antal anställda | 4 | 11 349 | 15 010 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 676 | 78 068 | 24 % | |
| Värdeförändring | +29,0 % | 23 847 | 76 955 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,1 % | 43 679 | 87 561 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 23 889 | 87 479 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 21 188 | 87 581 | 76 % |
| Soliditet | 43,7 % | 46 675 | 87 385 | 47 % |
| Nettoomsättning per anställd | 790 tkr | 82 670 | 87 582 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 47 563 | 87 582 | 46 % |
| Nettoomsättning | 3 158 tkr | 87 173 | 87 582 | 0 % |
| Rörelseresultat | 342 tkr | 57 116 | 87 582 | 35 % |
| Antal anställda | 4 | 66 442 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .