Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Plåtcentrum Piteå AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Plåtcentrum Piteå AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 507 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 9,9 procent, mot branschmedianens 4,9 procent.
Soliditeten ligger på 50,0 procent — branschens median är 49,5 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Takarbeten av plåt
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 207 | 456 | 55 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 97 | 451 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,6 % | 129 | 506 | 75 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 141 | 507 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 53,0 % | 50 | 507 | 90 % |
| Soliditet | 50,0 % | 244 | 503 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 276 tkr | 105 | 507 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | 224 tkr | 118 | 507 | 77 % |
| Nettoomsättning | 18 204 tkr | 171 | 507 | 66 % |
| Rörelseresultat | 1 794 tkr | 114 | 507 | 78 % |
| Antal anställda | 8 | 206 | 507 | 59 % |
Norrbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 088 | 1 949 | 44 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 787 | 1 925 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,6 % | 478 | 2 195 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 835 | 2 194 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 53,0 % | 197 | 2 195 | 91 % |
| Soliditet | 50,0 % | 1 046 | 2 186 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 276 tkr | 822 | 2 195 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 224 tkr | 780 | 2 195 | 64 % |
| Nettoomsättning | 18 204 tkr | 932 | 2 195 | 58 % |
| Rörelseresultat | 1 794 tkr | 761 | 2 195 | 65 % |
| Antal anställda | 8 | 952 | 2 195 | 57 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 40 491 | 78 066 | 48 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 28 133 | 76 952 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,6 % | 17 900 | 87 565 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 26 566 | 87 484 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 53,0 % | 10 259 | 87 585 | 88 % |
| Soliditet | 50,0 % | 38 446 | 87 398 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 276 tkr | 34 108 | 87 586 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 224 tkr | 26 492 | 87 586 | 70 % |
| Nettoomsättning | 18 204 tkr | 40 441 | 87 586 | 54 % |
| Rörelseresultat | 1 794 tkr | 29 621 | 87 586 | 66 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 586 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .