Aktiebolag Örebro
PJ's Eld & Vent AB
110 sökningar
Omsättning 2025
7,6 mkr
+15,7 %Rörelsemarginal
1,2 %
+6,5 p.e.Soliditet
17,0 %
+8,8 p.e.Anställda
5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 614 | 6 578 | 8 509 | 3 762 | 2 661 |
| Rörelseresultat | 93 | −346 | 765 | −240 | −501 |
| Årets resultat | 469 | −366 | 348 | −851 | −450 |
| Eget kapital | 630 | 162 | 528 | 180 | 1 031 |
| Balansomslutning | 3 708 | 1 988 | 2 152 | 3 020 | 2 240 |
| Anställda | 5 | 5 | 7 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 614 | 6 578 | 8 509 | 3 762 | 2 661 |
| Personalkostnader | 3 801 | 3 785 | 4 360 | 2 225 | 2 053 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 12 | 38 | 34 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 1 483 | 1 470 | 1 506 | 1 217 | 1 006 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 224 | −1 657 | −1 840 | −526 | −67 |
| Rörelseresultat | 93 | −346 | 765 | −240 | −501 |
| Ränteintäkter | 393 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 20 | 4 | 611 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 469 | −366 | 464 | −851 | −620 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 169 |
| Skatt | 0 | 0 | 116 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 469 | −366 | 348 | −851 | −450 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 726 | 1 185 | 1 088 | 1 209 | 1 759 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 981 | 802 | 672 | 637 | 377 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 392 | 1 163 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 1 983 | 803 | 1 064 | 1 811 | 481 |
| Summa tillgångar | 3 708 | 1 988 | 2 152 | 3 020 | 2 240 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 61 | 428 | 80 | 931 | 1 381 |
| Eget kapital | 630 | 162 | 528 | 180 | 1 031 |
| Justerat eget kapital | 630 | 162 | 528 | 180 | 1 031 |
| Avsättningar | 750 | 690 | 630 | 570 | 515 |
| Långfristiga skulder | 270 | 183 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 058 | 953 | 994 | 2 270 | 694 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 708 | 1 988 | 2 152 | 3 020 | 2 240 |
| Ställda säkerheter | 1 050 | 990 | 930 | 870 | 815 |
Verksamhet
PJ's Eld & Vent AB omsatte 7,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 17,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva ventilationsrensningar, injusteringar av ventilation, OVK, sakkunnighetsbesiktingar. Sprängbesiktningar av eldstäder, radonåtgärder, radonmätningar, fastighetsförvaltning samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Johansson (f. 1966) Styrelseledamot
- Helena Johansson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sara Deutschmann (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Beckasinsgatan 24, 703 48, Örebro Besök: Beckasingatan 24, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-2219302 |