Aktiebolag Ystad
PJ i Ystad AB
95 sökningar
Omsättning 2025
10,9 mkr
+1,3 %Rörelsemarginal
0,5 %
+7,5 p.e.Soliditet
18,9 %
+1,5 p.e.Anställda
10
−9,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 881 | 10 739 | 11 282 | 10 919 | 9 390 |
| Rörelseresultat | 54 | −755 | −523 | −895 | 318 |
| Årets resultat | 55 | −754 | −523 | 176 | 173 |
| Eget kapital | 713 | 658 | 1 412 | 1 936 | 1 760 |
| Balansomslutning | 3 767 | 3 779 | 3 771 | 4 302 | 4 041 |
| Anställda | 10 | 11 | 10 | 10 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 881 | 10 739 | 11 282 | 10 919 | 9 390 |
| Personalkostnader | 3 896 | 4 226 | 4 504 | 4 195 | 3 512 |
| Av- och nedskrivningar | 424 | 432 | 294 | 231 | 217 |
| Övriga externa kostnader | 3 295 | 3 686 | 3 771 | 4 111 | 3 469 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 212 | −3 150 | −3 236 | −3 277 | −1 874 |
| Rörelseresultat | 54 | −755 | −523 | −895 | 318 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 6 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | −754 | −523 | −901 | 291 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 330 | −70 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 800 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 53 | 49 |
| Årets resultat | 55 | −754 | −523 | 176 | 173 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 663 | 2 086 | 2 518 | 2 116 | 1 693 |
| Varulager | 146 | 112 | 146 | 136 | 101 |
| Kortfristiga fordringar | 380 | 418 | 249 | 1 069 | 227 |
| Kassa och bank | 1 578 | 1 163 | 858 | 981 | 2 020 |
| Omsättningstillgångar | 2 104 | 1 693 | 1 253 | 2 186 | 2 348 |
| Summa tillgångar | 3 767 | 3 779 | 3 771 | 4 302 | 4 041 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 608 | 1 362 | 1 885 | 1 710 | 1 037 |
| Eget kapital | 713 | 658 | 1 412 | 1 936 | 1 760 |
| Justerat eget kapital | 713 | 658 | 1 412 | 1 936 | 2 022 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 330 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 3 054 | 3 121 | 2 359 | 2 366 | 1 938 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 767 | 3 779 | 3 771 | 4 302 | 4 041 |
| Ansvarsförbindelser | 1 150 | 1 150 | 1 150 | 1 150 | 1 150 |
Verksamhet
PJ i Ystad AB omsatte 10,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var måttlig — 18,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Fischlein (f. 1964) Styrelseledamot
- Christel Fischlein (f. 1964) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tibor Bondesson (f. 1976) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Fischlein Holding AB (556929-3540) |
|---|---|
| Koncernmoder | Fischlein Holding AB (556929-3540) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Navigationsgatan 1, 271 51, Ystad Besök: Navigationsgatan 1, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |