Ranking · bokslutsåret 2023
Så rankar Pizzeria Hori Svea AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Pizzeria Hori Svea AB minskade omsättningen med 24 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 656 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 4,7 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 25,2 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,4 % | 5 521 | 5 656 | 2 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 3 083 | 5 654 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 % | 2 433 | 5 656 | 57 % |
| Soliditet | 25,2 % | 4 221 | 5 645 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 591 tkr | 5 588 | 5 656 | 1 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 3 835 | 5 656 | 32 % |
| Nettoomsättning | 3 548 tkr | 5 457 | 5 656 | 4 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 3 867 | 5 656 | 32 % |
| Antal anställda | 6 | 2 895 | 5 656 | 49 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,4 % | 22 817 | 24 720 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 12 484 | 24 687 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 % | 8 654 | 24 728 | 65 % |
| Soliditet | 25,2 % | 17 794 | 24 711 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 591 tkr | 24 072 | 24 729 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 16 714 | 24 729 | 32 % |
| Nettoomsättning | 3 548 tkr | 24 282 | 24 729 | 2 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 17 292 | 24 729 | 30 % |
| Antal anställda | 6 | 15 401 | 24 729 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,4 % | 81 522 | 87 544 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 45 807 | 87 457 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 % | 28 177 | 87 563 | 68 % |
| Soliditet | 25,2 % | 62 720 | 87 519 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 591 tkr | 85 888 | 87 564 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 61 783 | 87 564 | 29 % |
| Nettoomsättning | 3 548 tkr | 85 893 | 87 564 | 2 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 63 296 | 87 564 | 28 % |
| Antal anställda | 6 | 51 165 | 87 564 | 42 % |