Aktiebolag Norrköping
PIVAB Machinery Holding AB
97 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,7 %
+5,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −77 | −64 | −48 | −40 | −38 | −36 | −30 | −24 |
| Årets resultat | 3 | 6 531 | 3 902 | 14 | 3 | 4 | 18 | 1 500 |
| Eget kapital | 17 465 | 17 462 | 12 931 | 9 029 | 9 014 | 9 011 | 9 007 | 8 989 |
| Balansomslutning | 17 515 | 18 517 | 13 356 | 9 479 | 9 464 | 9 468 | 9 462 | 9 439 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 77 | 64 | 48 | 40 | 38 | 36 | 30 | 24 |
| Rörelseresultat | −77 | −64 | −48 | −40 | −38 | −36 | −30 | −24 |
| Ränteintäkter | 481 | 424 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 16 | 18 | 10 | 9 | 9 | 11 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 403 | 6 644 | 3 983 | 18 | 4 | 6 | 38 | 1 460 |
| Koncernbidrag | −400 | −53 | −80 | 0 | 0 | 0 | −15 | 40 |
| Skatt | 0 | 60 | 1 | 4 | 1 | 1 | 5 | 0 |
| Årets resultat | 3 | 6 531 | 3 902 | 14 | 3 | 4 | 18 | 1 500 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 430 | 14 880 | 8 730 | 8 810 | 9 310 | 9 310 | 9 310 | 7 825 |
| Kortfristiga fordringar | 1 553 | 1 494 | 4 458 | 584 | 82 | 79 | 79 | 1 579 |
| Kassa och bank | 2 532 | 2 143 | 168 | 85 | 73 | 79 | 74 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 4 085 | 3 637 | 4 626 | 669 | 155 | 158 | 152 | 1 614 |
| Summa tillgångar | 17 515 | 18 517 | 13 356 | 9 479 | 9 464 | 9 468 | 9 462 | 9 439 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 17 412 | 10 881 | 8 979 | 8 965 | 8 961 | 8 957 | 8 939 | 7 439 |
| Eget kapital | 17 465 | 17 462 | 12 931 | 9 029 | 9 014 | 9 011 | 9 007 | 8 989 |
| Justerat eget kapital | 17 465 | 17 462 | 12 931 | 9 029 | 9 014 | 9 011 | 9 007 | 8 989 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 425 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 1 055 | 0 | 0 | 0 | 7 | 5 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 515 | 18 517 | 13 356 | 9 479 | 9 464 | 9 468 | 9 462 | 9 439 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 12 388 | 10 890 | 8 726 | 9 864 | 11 607 | 6 709 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Wall (f. 1958) Styrelseledamot
- Berit Wall (f. 1957) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Malin Johansson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | PIVAB Machinery Holding AB (556891-4989) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-04-25 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Munkvägen 3, 618 30, Kolmården Besök: Munkvägen 3, Kolmården |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |