Aktiebolag Stockholm
Piteå Fasadmontage & Teknik AB
70 sökningar
Omsättning 2025
262 tkr
+21,3 %Rörelsemarginal
54,6 %
+23,1 p.e.Soliditet
67,0 %
−6,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 262 | 216 | 219 | 158 | 183 | 233 | 272 |
| Rörelseresultat | 143 | 68 | 67 | 58 | 72 | 73 | 61 |
| Årets resultat | 82 | 46 | 33 | 23 | 54 | 44 | 47 |
| Eget kapital | 370 | 338 | 342 | 359 | 385 | 382 | 437 |
| Balansomslutning | 552 | 462 | 463 | 464 | 465 | 443 | 561 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 262 | 216 | 219 | 158 | 183 | 233 | 272 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 46 | 39 | 48 | 35 | 45 | 39 | 48 |
| Övriga rörelseposter, netto | −72 | −109 | −104 | −62 | −61 | −116 | −158 |
| Rörelseresultat | 143 | 68 | 67 | 58 | 72 | 73 | 61 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 0 | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 141 | 74 | 61 | 47 | 84 | 74 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | −37 | −18 | −17 | −15 | −18 | −18 | 0 |
| Skatt | 23 | 11 | 11 | 9 | 12 | 12 | 15 |
| Årets resultat | 82 | 46 | 33 | 23 | 54 | 44 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 | 16 | 11 | 19 | 33 | 26 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 137 | 141 | 89 | 83 | 88 | 164 |
| Kassa och bank | 427 | 309 | 311 | 356 | 349 | 328 | 366 |
| Omsättningstillgångar | 540 | 447 | 452 | 445 | 432 | 416 | 530 |
| Summa tillgångar | 552 | 462 | 463 | 464 | 465 | 443 | 561 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 168 | 172 | 189 | 216 | 211 | 218 | 270 |
| Eget kapital | 370 | 338 | 342 | 359 | 385 | 382 | 437 |
| Justerat eget kapital | 467 | 406 | 396 | 399 | 414 | 396 | 437 |
| Obeskattade reserver | 122 | 86 | 68 | 51 | 36 | 18 | 0 |
| Långfristiga skulder | 4 | 3 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 56 | 35 | 49 | 50 | 44 | 43 | 124 |
| Summa eget kapital och skulder | 552 | 462 | 463 | 464 | 465 | 443 | 561 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 076 granskade bolag ligger Piteå Fasadmontage & Teknik AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 262 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 54,6 procent, och soliditeten var hög — 67,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsmontage, bilreparationer, verkstadsarbete och idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Berit Sandström (f. 1966) Styrelseledamot
- Per Roland Sandström (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Skyttens väg 1, 175 65, Järfälla Besök: Skyttens Väg 1, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |