Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Pitcher's AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Pitcher's AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 58,1 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 92,6 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 133 | 5 020 | 97 % | |
| Värdeförändring | +16,0 % | 2 569 | 4 910 | 48 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 3 869 | 5 659 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 58,1 % | 5 | 5 656 | 100 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 4 629 | 5 659 | 18 % |
| Soliditet | 92,6 % | 61 | 5 646 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 699 tkr | 1 037 | 5 659 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 987 tkr | 16 | 5 659 | 100 % |
| Nettoomsättning | 5 096 tkr | 4 503 | 5 659 | 20 % |
| Rörelseresultat | 2 961 tkr | 503 | 5 659 | 91 % |
| Antal anställda | 3 | 4 980 | 5 659 | 12 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 371 | 1 834 | 80 % | |
| Värdeförändring | +16,0 % | 792 | 1 816 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 1 337 | 2 071 | 35 % |
| Rörelsemarginal | 58,1 % | 5 | 2 071 | 100 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 1 742 | 2 071 | 16 % |
| Soliditet | 92,6 % | 18 | 2 066 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 699 tkr | 1 181 | 2 071 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 987 tkr | 74 | 2 071 | 96 % |
| Nettoomsättning | 5 096 tkr | 1 856 | 2 071 | 10 % |
| Rörelseresultat | 2 961 tkr | 447 | 2 071 | 78 % |
| Antal anställda | 3 | 1 800 | 2 071 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 914 | 78 296 | 78 % | |
| Värdeförändring | +16,0 % | 32 438 | 77 179 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 55 483 | 87 570 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 58,1 % | 291 | 87 488 | 100 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 71 093 | 87 590 | 19 % |
| Soliditet | 92,6 % | 995 | 87 388 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 699 tkr | 50 174 | 87 591 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 987 tkr | 4 124 | 87 591 | 95 % |
| Nettoomsättning | 5 096 tkr | 78 780 | 87 591 | 10 % |
| Rörelseresultat | 2 961 tkr | 21 091 | 87 591 | 76 % |
| Antal anställda | 3 | 76 673 | 87 591 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .