Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Pipeguard Nordic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Pipeguard Nordic AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 463 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 11,0 procent, mot branschmedianens 8,7 procent.
Soliditeten ligger på 50,0 procent — branschens median är 49,3 procent.
Bolaget har 19 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 132 | 423 | 69 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 134 | 419 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 248 | 462 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 183 | 463 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 190 | 463 | 59 % |
| Soliditet | 50,0 % | 226 | 463 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 598 tkr | 269 | 463 | 42 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 207 | 463 | 55 % |
| Nettoomsättning | 30 360 tkr | 148 | 463 | 68 % |
| Rörelseresultat | 3 330 tkr | 113 | 463 | 76 % |
| Antal anställda | 19 | 103 | 463 | 78 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 539 | 1 882 | 71 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 503 | 1 860 | 73 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 1 064 | 2 055 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 586 | 2 051 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 505 | 2 055 | 75 % |
| Soliditet | 50,0 % | 917 | 2 052 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 598 tkr | 1 276 | 2 055 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 776 | 2 055 | 62 % |
| Nettoomsättning | 30 360 tkr | 596 | 2 055 | 71 % |
| Rörelseresultat | 3 330 tkr | 406 | 2 055 | 80 % |
| Antal anställda | 19 | 403 | 2 055 | 80 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 826 | 78 068 | 69 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 19 871 | 76 955 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 45 009 | 87 561 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 23 501 | 87 479 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 24 909 | 87 581 | 72 % |
| Soliditet | 50,0 % | 38 520 | 87 385 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 598 tkr | 53 771 | 87 582 | 39 % |
| Rörelseresultat per anställd | 175 tkr | 32 340 | 87 582 | 63 % |
| Nettoomsättning | 30 360 tkr | 28 407 | 87 582 | 68 % |
| Rörelseresultat | 3 330 tkr | 19 284 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 19 | 19 080 | 87 582 | 78 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .