Aktiebolag Stockholm
Pipecoating Svenska AB
130 sökningar
Omsättning 2025
7 mkr
+63,0 %Rörelsemarginal
11,0 %
+8,7 p.e.Soliditet
21,6 %
+58,6 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 964 | 4 272 | 4 966 | 6 669 | 7 934 |
| Rörelseresultat | 768 | 98 | −575 | 6 | 111 |
| Årets resultat | 684 | −9 | −669 | −41 | 55 |
| Eget kapital | 349 | −335 | −327 | 342 | 383 |
| Balansomslutning | 1 613 | 906 | 1 340 | 1 670 | 1 442 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 964 | 4 272 | 4 966 | 6 669 | 7 934 |
| Personalkostnader | 2 751 | 1 964 | 2 377 | 3 279 | 4 347 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 74 | 90 | 116 | 199 |
| Övriga externa kostnader | 1 708 | 1 623 | 1 768 | 1 814 | 3 488 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 709 | −513 | −1 306 | −1 454 | 211 |
| Rörelseresultat | 768 | 98 | −575 | 6 | 111 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 62 | 109 | 96 | 48 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 707 | −9 | −669 | −41 | 78 |
| Skatt | 22 | 0 | 0 | 0 | 23 |
| Årets resultat | 684 | −9 | −669 | −41 | 55 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 53 | 74 | 109 | 201 | 191 |
| Varulager | 188 | 27 | 36 | 57 | 68 |
| Kortfristiga fordringar | 1 134 | 805 | 1 195 | 1 412 | 998 |
| Kassa och bank | 238 | 0 | 0 | 0 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 1 560 | 831 | 1 231 | 1 469 | 1 251 |
| Summa tillgångar | 1 613 | 906 | 1 340 | 1 670 | 1 442 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −435 | −426 | 242 | 283 | 228 |
| Eget kapital | 349 | −335 | −327 | 342 | 383 |
| Justerat eget kapital | 349 | −335 | −327 | 342 | 383 |
| Långfristiga skulder | 0 | 498 | 566 | 691 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 1 264 | 743 | 1 101 | 637 | 1 025 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 613 | 906 | 1 340 | 1 670 | 1 442 |
| Ställda säkerheter | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 1 700 |
Verksamhet
Pipecoating Svenska AB omsatte 7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 664 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,0 procent, och soliditeten var måttlig — 21,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 63 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra rensning, inspektion och renovering av dag- och spillvattenledningar samt bygg och VVS inom samma område, bedriva verksamhet inom personaluthyrning och fastighetsvård samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tobias Halsius (f. 1982) Styrelseledamot
- Andreas Halsius (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Lindberg (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Tosterövägen 21, 125 70, Älvsjö Besök: Tosterövägen 21, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |