Aktiebolag Halmstad
Pio Halmstad AB
137 sökningar
19,6 mkr
−5,2 %-2,1 %
−11,8 p.e.1,9 %
−0,2 p.e.14
+16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 618 | 20 684 | 12 068 | 8 977 | 6 724 |
| Rörelseresultat | −404 | 2 018 | −2 039 | −649 | −787 |
| Årets resultat | −425 | 1 581 | −2 076 | −15 | −784 |
| Eget kapital | 105 | 105 | −1 947 | 129 | 144 |
| Balansomslutning | 5 607 | 5 161 | 2 896 | 4 200 | 3 151 |
| Anställda | 14 | 12 | 0 | 12 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 618 | 20 684 | 12 068 | 8 977 | 6 724 |
| Personalkostnader | 8 874 | 7 648 | 4 201 | 5 214 | 3 537 |
| Av- och nedskrivningar | 378 | 235 | 94 | 68 | 62 |
| Övriga externa kostnader | 4 367 | 4 985 | 6 473 | 3 062 | 2 024 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 403 | −5 798 | −3 339 | −1 282 | −1 888 |
| Rörelseresultat | −404 | 2 018 | −2 039 | −649 | −787 |
| Ränteintäkter | 13 | 4 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 34 | 29 | 37 | 16 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −425 | 1 992 | −2 076 | −665 | −784 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 650 | 0 |
| Skatt | 0 | 411 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −425 | 1 581 | −2 076 | −15 | −784 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 827 | 1 939 | 495 | 299 | 205 |
| Varulager | 665 | 508 | 406 | 328 | 488 |
| Kortfristiga fordringar | 1 150 | 1 007 | 1 351 | 1 676 | 1 128 |
| Kassa och bank | 965 | 1 707 | 644 | 1 896 | 1 329 |
| Omsättningstillgångar | 2 780 | 3 222 | 2 401 | 3 900 | 2 946 |
| Summa tillgångar | 5 607 | 5 161 | 2 896 | 4 200 | 3 151 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | −135 | −2 187 | −111 | −96 | −112 |
| Eget kapital | 105 | 105 | −1 947 | 129 | 144 |
| Justerat eget kapital | 105 | 105 | −1 947 | 129 | 144 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 595 | 781 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 5 502 | 5 056 | 4 248 | 3 290 | 3 007 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 607 | 5 161 | 2 896 | 4 200 | 3 151 |
| Ställda säkerheter | 800 | 0 | 800 | 800 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Pio Halmstad AB 19,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -2,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 14 personer, med säte i Halmstad.
Bolaget skall bedriva restaurang- och pubrörelse, diskotek, travs- portverksamhet, fastighetsförvaltning, ävensom idka därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Markus Denker Granelund (f. 1988) Styrelseledamot
- Tobias Denker Granelund (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Terese Larsson (f. 1985) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Pio Halmstad AB (556486-8668) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-05-05 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Klostergatan 6, 302 43, Halmstad Besök: Klostergatan 6, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 035-210665 |