Aktiebolag Norrköping
Pinsa1 AB
63 sökningar
1,6 mkr
−42,1 %-23,9 %
−4,7 p.e.-187,6 %
−74,4 p.e.2
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 579 | 2 729 | 3 369 | 3 661 | 1 |
| Rörelseresultat | −378 | −525 | −354 | −691 | −51 |
| Årets resultat | −405 | −531 | −357 | −704 | −55 |
| Eget kapital | −743 | −618 | −256 | 101 | 95 |
| Balansomslutning | 396 | 546 | 429 | 612 | 550 |
| Anställda | 2 | 4 | 4 | 4 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 579 | 2 729 | 3 369 | 3 661 | 1 |
| Personalkostnader | 548 | 937 | 1 130 | 1 452 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 52 | 38 | 31 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 744 | 1 069 | 1 146 | 860 | 48 |
| Övriga rörelseposter, netto | −580 | −1 196 | −1 409 | −2 009 | −4 |
| Rörelseresultat | −378 | −525 | −354 | −691 | −51 |
| Räntekostnader | 27 | 6 | 1 | 13 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −405 | −531 | −357 | −704 | −55 |
| Årets resultat | −405 | −531 | −357 | −704 | −55 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 220 | 305 | 137 | 129 | 128 |
| Varulager | 68 | 51 | 38 | 96 | 118 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 134 | 91 | 325 | 212 |
| Kassa och bank | 62 | 56 | 163 | 62 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 176 | 240 | 292 | 483 | 422 |
| Summa tillgångar | 396 | 546 | 429 | 612 | 550 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −668 | −305 | 51 | 45 | 0 |
| Eget kapital | −743 | −618 | −256 | 101 | 95 |
| Justerat eget kapital | −743 | −618 | −256 | 101 | 95 |
| Långfristiga skulder | 829 | 737 | 169 | 7 | 400 |
| Kortfristiga skulder | 310 | 427 | 516 | 504 | 55 |
| Summa eget kapital och skulder | 396 | 546 | 429 | 612 | 550 |
| Ansvarsförbindelser | 280 | 978 | 810 | 810 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Pinsa1 AB omsatte 1,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -23,9 procent, och soliditeten var låg — -187,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 42 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Norrköping.
Restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
- Antanyos Budak (f. 1977) Styrelseledamot
- Sonya Budak (f. 1977) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | M5 Gruppen AB (559072-4596) |
|---|---|
| Koncernmoder | M5 Gruppen AB (559072-4596) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Ektorpsgatan 2A, 603 37, Norrköping Besök: Ektorpsgatan 2 A, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |