Aktiebolag Falkenberg
Pine Brewing Company Holding AB
37 sökningar
4,7 mkr
+139,4 %-14,8 %
+57,2 p.e.73,0 %
+6,9 p.e.7
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 687 | 1 958 | 0 |
| Rörelseresultat | −695 | −1 411 | −22 |
| Årets resultat | −4 936 | −3 037 | −2 |
| Eget kapital | 12 695 | 13 131 | 18 015 |
| Balansomslutning | 17 393 | 19 877 | 18 015 |
| Anställda | 7 | 5 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 687 | 1 958 | 0 |
| Personalkostnader | 4 721 | 3 238 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 662 | 131 | 22 |
| Rörelseresultat | −695 | −1 411 | −22 |
| Ränteintäkter | 0 | 11 | 20 |
| Räntekostnader | 68 | 43 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 936 | −1 442 | −2 |
| Koncernbidrag | 0 | −1 595 | 0 |
| Årets resultat | −4 936 | −3 037 | −2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 745 | 17 708 | 15 490 |
| Kortfristiga fordringar | 604 | 2 014 | 23 |
| Kassa och bank | 44 | 155 | 2 502 |
| Omsättningstillgångar | 648 | 2 169 | 2 525 |
| Summa tillgångar | 17 393 | 19 877 | 18 015 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 13 031 | 16 068 | 0 |
| Eget kapital | 12 695 | 13 131 | 18 015 |
| Justerat eget kapital | 12 695 | 13 131 | 18 015 |
| Långfristiga skulder | 1 647 | 5 447 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 051 | 1 299 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 393 | 19 877 | 18 015 |
| Ansvarsförbindelser | 4 500 | 0 | 1 847 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger Pine Brewing Company Holding AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -14,8 procent, och soliditeten var hög — 73,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 139 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Falkenberg.
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag som bedriver bryggeriverksamhet, inklusive tillhörande tap-room och evenemangsverksamhet, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Gunnarsson (f. 1970) Verkställande direktör
- Glenn Johansson (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredric Johansson (f. 1966) Styrelseledamot
- Thomas Gunnarsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Sven Inge Håkan Johnsson (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Clart d'gaur AB (556642-6564) |
|---|---|
| Koncernmoder | Clart d'gaur AB (556642-6564) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-07-06 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Södergatan 81, 311 32, Falkenberg Besök: Södergatan 81, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |