Aktiebolag Bollnäs
Pimus AB
15 sökningar
825 tkr
−23,4 %6,9 %
−3,1 p.e.41,1 %
−3,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 825 | 1 077 | 1 632 |
| Rörelseresultat | 57 | 108 | 482 |
| Årets resultat | 40 | 86 | 287 |
| Eget kapital | 137 | 248 | 312 |
| Balansomslutning | 333 | 555 | 586 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825 | 1 077 | 1 632 |
| Personalkostnader | 364 | 593 | 881 |
| Övriga externa kostnader | 263 | 196 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | −141 | −180 | −210 |
| Rörelseresultat | 57 | 108 | 482 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 53 | 108 | 481 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −120 |
| Skatt | 13 | 23 | 75 |
| Årets resultat | 40 | 86 | 287 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 28 | 71 | 85 |
| Kassa och bank | 305 | 484 | 501 |
| Omsättningstillgångar | 333 | 555 | 586 |
| Summa tillgångar | 333 | 555 | 586 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 72 | 137 | 0 |
| Eget kapital | 137 | 248 | 312 |
| Justerat eget kapital | 232 | 343 | 407 |
| Obeskattade reserver | 120 | 120 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 76 | 187 | 154 |
| Summa eget kapital och skulder | 333 | 555 | 586 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Pimus AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 825 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 41,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Bollnäs.
Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom bygg- och anläggnings- teknik, utföra tjänster så som, geodetiskinmätning -utsättning, kabelanvisning, databearbetning, projektering, dokumentation, arbetsledning, personaluthyrning och entreprenadtjänster, äga och förvalta värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Olof Olsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Jan Olov Olsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Hovsätter 1160, 821 67, Vallsta Besök: Hovsätter 1160, Vallsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |