Aktiebolag Gnosjö
PHJ Industriservice AB
77 sökningar
Omsättning 2025
6 mkr
−2,7 %Rörelsemarginal
8,9 %
+5,5 p.e.Soliditet
51,2 %
−10,8 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 963 | 6 130 | 6 815 | 8 103 | 6 485 |
| Rörelseresultat | 530 | 208 | 620 | 1 375 | 654 |
| Årets resultat | 1 132 | 207 | 382 | 916 | 455 |
| Eget kapital | 2 380 | 2 248 | 3 042 | 3 909 | 2 993 |
| Balansomslutning | 6 058 | 5 950 | 6 863 | 6 236 | 5 316 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 963 | 6 130 | 6 815 | 8 103 | 6 485 |
| Personalkostnader | 2 268 | 2 508 | 2 888 | 2 935 | 2 752 |
| Av- och nedskrivningar | 348 | 288 | 322 | 383 | 271 |
| Övriga externa kostnader | 1 032 | 1 160 | 1 297 | 1 187 | 1 265 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 785 | −1 966 | −1 688 | −2 223 | −1 543 |
| Rörelseresultat | 530 | 208 | 620 | 1 375 | 654 |
| Ränteintäkter | 8 | 42 | 49 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 538 | 250 | 669 | 1 377 | 654 |
| Bokslutsdispositioner | 902 | 31 | −173 | −223 | −101 |
| Koncernbidrag | 0 | −11 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 308 | 64 | 114 | 239 | 98 |
| Årets resultat | 1 132 | 207 | 382 | 916 | 455 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 990 | 1 125 | 1 322 | 1 484 | 1 536 |
| Varulager | 387 | 525 | 426 | 397 | 467 |
| Kortfristiga fordringar | 1 080 | 1 388 | 1 619 | 1 193 | 1 387 |
| Kassa och bank | 3 601 | 2 912 | 3 496 | 3 162 | 1 926 |
| Omsättningstillgångar | 5 068 | 4 825 | 5 541 | 4 752 | 3 780 |
| Summa tillgångar | 6 058 | 5 950 | 6 863 | 6 236 | 5 316 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 198 | 1 991 | 2 610 | 2 943 | 2 488 |
| Eget kapital | 2 380 | 2 248 | 3 042 | 3 909 | 2 993 |
| Justerat eget kapital | 3 103 | 3 688 | 4 505 | 5 235 | 4 143 |
| Obeskattade reserver | 910 | 1 813 | 1 843 | 1 670 | 1 448 |
| Kortfristiga skulder | 2 768 | 1 889 | 1 978 | 657 | 875 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 058 | 5 950 | 6 863 | 6 236 | 5 316 |
| Ställda säkerheter | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte PHJ Industriservice AB 6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,9 procent, och soliditeten var hög — 51,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Gnosjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, reparation av verktyg och maskiner till tillverkningsindustrin. Bolaget ska även bedriva personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Palle Haagen Jensen (f. 1973) Styrelseledamot
- Maja Mølgaard Jensen (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Malin Karlsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | PHJ Industriservice AB (556852-2345) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-05-09 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Lyckås 1, 335 93, Åsenhöga Besök: Lyckås 1, Åsenhöga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |