Aktiebolag Täby
PhaseShift Consulting AB
94 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+119,0 %Rörelsemarginal
13,5 %
+53,2 p.e.Soliditet
87,7 %
+5,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 189 | 543 | 2 147 | 1 863 | 1 780 |
| Rörelseresultat | 160 | −216 | 1 003 | 877 | 640 |
| Årets resultat | 488 | 42 | 602 | 607 | 573 |
| Eget kapital | 1 971 | 1 663 | 1 871 | 1 569 | 1 462 |
| Balansomslutning | 2 248 | 2 025 | 2 578 | 1 865 | 1 682 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 189 | 543 | 2 147 | 1 863 | 1 780 |
| Personalkostnader | 653 | 702 | 771 | 634 | 756 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 6 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 377 | 319 | 367 | 351 | 375 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 262 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 160 | −216 | 1 003 | 877 | 640 |
| Ränteintäkter | 460 | 24 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 618 | −194 | 1 009 | 766 | 631 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 250 | −250 | 0 | 0 |
| Skatt | 130 | 14 | 157 | 158 | 58 |
| Årets resultat | 488 | 42 | 602 | 607 | 573 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 26 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 344 | 482 | 348 | 326 | 400 |
| Kassa och bank | 636 | 174 | 427 | 639 | 81 |
| Omsättningstillgångar | 2 248 | 2 025 | 2 552 | 1 865 | 1 682 |
| Summa tillgångar | 2 248 | 2 025 | 2 578 | 1 865 | 1 682 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 433 | 1 571 | 1 219 | 912 | 839 |
| Eget kapital | 1 971 | 1 663 | 1 871 | 1 569 | 1 462 |
| Justerat eget kapital | 1 971 | 1 663 | 2 070 | 1 569 | 1 462 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 250 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 277 | 362 | 457 | 296 | 220 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 248 | 2 025 | 2 578 | 1 865 | 1 682 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte PhaseShift Consulting AB 1,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 13,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 87,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 119 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda tjänster inom innovationsledning riktade till mindre organisationer i uppbygg- nadsskede eller mogna organisationer i behov av teknikskiften samt köpa, sälja, äga, förvalta aktier, värdepapper, fastigheter, bolag, kommersiella lokaler samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska tillhandahålla expertis inom organisations- utveckling samt arkitektur, integration, design och utveckling av tekniska system med inriktning mot mjukvara.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stig Erik Ytterman (f. 1971) Styrelseledamot
- Stefan Petersen (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anneli Richardson (f. 1967) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-23 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Kivra: 556816-5400, 106 31, Stockholm Besök: Kivra: 556816-5400, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |